Kultura i sztuka po 1989 roku

26.11.2015 aktualizacja 14.07.2016

XXIV Targi Książki Historycznej

Plakat XXIV Targów Książki Historycznej Plakat XXIV Targów Książki Historycznej

Ponad dwustu wystawców z całej Polski - wydawcy książek historycznych, wydawnictwa muzealne, antykwariaty, instytucje kultury - zaprezentuje w dniach 26-29 listopada swoją ofertę na XXIV Targach Książki Historycznej w Warszawie. Po raz czwarty Targi gościć będą wydawców z Białorusi.

Targi, organizowane przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Targi Książki Historycznej, odbywać się będą w godz. od 10.00 do 18.00 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum (plac Zamkowy 4).

W Salonie Książki Muzealnej odbędzie się dyskusja zorganizowana z okazji wydania przez Muzeum Historii Polski dwóch nowych publikacji w serii „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki”. Są to „Liga Narodowa (1893–1928)” – wybór relacji wybitnych członków tego ruchu, m.in. Romana Dmowskiego i Stanisława Grabskiego, w opracowaniu Tomasza Sikorskiego i Adama Wątora – oraz „Przewrót w Polsce” Jędrzeja Moraczewskiego – opowieść pierwszego premiera odrodzonego państwa o działalności jego rządu, opracowana przez prof. Tomasza Nałęcza.

Spotkanie odbędzie się 26 listopada o godz. 17.00 w sali kinowej Arkad Kubickiego w Warszawie. W czasie wydarzenia będzie można kupić obie publikacje w promocyjnej cenie.

W ramach Targów Książki Historycznej 29 listopada o godz. 13 zainaugurowany zostanie również ogólnopolski projekt "Karski my hero" realizowany przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski.  W trakcie wydarzenia zostaną wręczone dyrektorom szkół m.in. pakiety edukacyjne poświęcone życiu Jana Karskiego opracowane przez Muzeum.

Oprócz Salonu Książki Muzealnej odbędą się też IV Salon Książki Białoruskiej i IV Salon Bibliotek.

Targom jak zawsze towarzyszyć będą liczne imprezy: spotkania autorskie, promocje książek, pokazy grup rekonstrukcyjnych, spacery historyczne. 

29 listopada o godz. 13 zainaugurowany zostanie również ogólnopolski projekt "Karski my hero" realizowany przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski.  W trakcie wydarzenia zostaną wręczone dyrektorom szkół m.in. pakiety edukacyjne poświęcone życiu Jana Karskiego opracowane przez Muzeum.

Inna debata i spotkanie z prof. Brendanem Simmsem poświęcona będzie walce o dominację w Europie od XV do XXI wieku.

Na Targach będzie można spotkać: Sławomira Kopra, Iwonę Kienzler, Jerzego Besalę, Krzysztofa Masłonia, Piotra Zychowicza, Annę Marię Anders, Jarosława Molendę, Nikitę Pietrowa, Piotra Semkę laureatów Nagrody KLIO i wielu innych.

Zaplanowano spacery historyczne: m.in. Dynastia Wazów i ich kobiety, prowadzenie Iwona Kienzler; Miasto Grzechu: sensacje kryminalne warszawskiej Starówki – organizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22; pokazy grup rekonstrukcyjnych, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży i wymianę książek.

W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy - Biblioteką Główną Woj. Mazowieckiego tworzony jest Katalog OnLine Targów - http://tkh.koszykowa.pl

Osoby odwiedzające Targi będą miały możliwość korzystania z katalogu na dostępnym na Targach stoisku informacyjnym, własnych urządzeniach mobilnych oraz za pośrednictwem Internetu poza terenem targów.

Jak co roku targom towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę KLIO i wręczenie nagród na najlepszą książkę historyczną. Członkami jury są profesorowie: Tomasz Szarota, Jan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir oraz redaktorzy: Marian Turski
i Tomasz Łubieński.

Szczegółowy program imprez targowych

Patronem medialnym XXIV Targów Książki Historycznej jest portal dzieje.pl

ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL