Polska po 1989 roku

29.09.2018

Z Jasnej Góry wyruszyła sztafeta z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Klasztor jasnogórski. Fot. PAP/W. Deska Klasztor jasnogórski. Fot. PAP/W. Deska

Z jasnogórskiego sanktuarium wyruszyła w sobotę sztafeta biegowa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jej uczestnicy pobiegną przez Knurów i Katowice, by w niedzielę dotrzeć do Krakowa. Chcą uczcić najbardziej zasłużonych dla niepodległości Polaków.

Sztafeta „Ku chwale ojców niepodległości” biegnie pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Jaj organizatorem jest znany w regionie społecznik Marian Płaszczyk przy współpracy przeora jasnogórskiego klasztoru o. Mariana Waligóry.

„Właściwie cała ta inicjatywa przyszła mi do głowy, jak nasz prezydent Andrzej Duda wymienił sześciu najbardziej zasłużonych, którzy się przyczynili do odzyskania niepodległości 100 lat temu. Wśród tych osób wymienił Wojciecha Korfantego, Józefa Piłsudskiego, który był głównym oratorem powrotu ziem polskich, czy Ignacego Daszyńskiego” - powiedział Płaszczyk, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

„Biegniemy na Wawel, gdzie leży Józef Piłsudski, ale przez Knurów ze względu na to, że też tam byli knurowscy powstańcy, którzy również przyczynili się, że Polska wróciła. Wszyscy mamy radość z tego i się chlubimy tym, że jesteśmy Polakami, że jak gdziekolwiek jesteśmy za granicą, to jesteśmy rozpoznawalni” - wyjaśnił.

O. Waligóra wyraził radość, że rocznica odzyskania niepodległości jest upamiętniana także poprzez tego typu inicjatywy oraz że sztafeta biegnie z Częstochowy, określanej jako duchowa stolica Polski, do historycznej stolicy. „Chcemy uczcić w ten sposób największych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania tej niepodległości, więc sztafeta biegowa z Jasnej Góry od Królowej Polski, przez Katowice, do Krakowa, zakończy się przy Wawelu przy grobie marszałka Piłsudskiego, jak niektórzy mówią, ojca naszej wolności” - powiedział przeor.

„Ale wiemy, że ta wolność przede wszystkim ma wymiar duchowy, najgłębszy. Jeżeli my o nią nie zadbamy w tej sferze duchowej, to ta wolność nigdy nie będzie nam służyła, stąd wydaje mi się, że inicjatywa i wiązanie tej sztafety biegowej z Jasną Górą ma jak najpiękniejszy wymiar duchowy, przypominający, że duchowo trzeba być najpierw wolnym, żeby dobrze skorzystać z tego daru zewnętrznej wolności” - podkreślił przeor.

W piątek uczestnicy sztafety modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego. Start sztafety poprzedziła w sobotę poranna msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Poza prezydentem, patronat nad biegiem sprawują metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, metropolita krakowski Marek Jędraszewski, generał Zakonu Paulinów Arnold Chrapkowski oraz wojewodowie śląski i małopolski Jarosław Wieczorek i Piotr Ćwik.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL