Europa i świat po 1989 roku

07.05.2018

Z. Krasnodębski o Pomniku Katyńskim: rolę grają tu pieniądze i motywy ideowe

Zdzisław Krasnodębski. Fot. PAP/W. Dąbkowski Zdzisław Krasnodębski. Fot. PAP/W. Dąbkowski

W planach przeniesienia Pomnika Katyńskiego rolę grają zapewne pieniądze, ale też motywy ideowe; inaczej burmistrz Jersey City by się na taki krok nie odważył - ocenił w poniedziałek wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski.

Pod koniec kwietnia burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, gdzie stoi Pomnik Katyński. Zapowiedział, że monument zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

"Moim zdaniem pewnie grają tu rolę pieniądze - ale też motywy ideowe, bo w innym przypadku, by się jednak ten burmistrz nie odważył na taki krok" - ocenił w poniedziałek w TVP1 prof. Zdzisław Krasnodębski. "Wyraźnie epoka jest taka, że wspomnienie ofiar komunizmu, zbrodni komunistycznych przestaje być en vogue, natomiast są próby rehabilitacji np. Marksa" - zaznaczył wiceszef PE.

"Być może ten pomnik był zawsze solą w oku" - dodał Krasnodębski. "Pamiętam, jak rozmawiałem z osobami, które się przyczyniły do jego powstania - to wcale nie było takie łatwe, upamiętnić ofiary komunizmu" - podkreślił.

Jak dodał, powstanie pomnika na początku lat 90. uznano za wielki sukces amerykańskiej Polonii.

Krasnodębski ocenił, że ważne jest zaangażowanie w sprawę Pomnika Katyńskiego polskich władz. "Dotyczy to jednak wydarzenia w polskiej historii niezwykle tragicznego i mającego ogromne znaczenie na polskiej tożsamości, więc to nie jest tak, że my możemy patrzeć na to obojętnie" - powiedział.

"Mam nadzieję też, że to zaktywizuje Polonię w New Jersey i rzeczywiście udaremnią ten zamiar, co nie będzie łatwe" - ocenił Krasnodębski.

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. Amerykanie polskiego pochodzenia z New Jersey i Nowego Jorku wybrali go na miejsce manifestacji w rocznicę zbrodni katyńskiej, a ostatnio także katastrofy smoleńskiej. (PAP)

autor: Katarzyna Florencka

kflo/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL