Polska po 1989 roku

24.02.2019

Z okazji 70-lecia Nowej Huty więcej imprez w tej części Krakowa

Część imprez, które od lat odbywają się na Starym Mieście w Krakowie m.in. zostanie w tym roku przeniesionych do Nowej Huty. Te plany miasta związane są z obchodami 70. rocznicy powstania sztandarowej dzielnicy PRL.

Miasto Kraków przygotowuje szczegółowy plan obchodów. Na razie wiadomo m.in. że część imprez, które od lat odbywają się na Starym Mieście, przeniesionych zostanie w tym roku do Nowej Huty. Są m.in.: widowisko plenerowe w wykonaniu Teatru KTO inaugurujące krakowską Noc Teatrów (15 czerwca), pikniki krakowskie (czerwiec). Z kolei wydarzenia na stałe wpisane w kalendarz Nowej Huty, np. Bulwar(t) Sztuki (czerwiec – sierpień), święto Wandy (sierpień/ wrzesień), gala operowo-operetkowa w Alei Róż, (7 września), Festiwal Boska Komedia (grudzień) zyskają oprawę jubileuszową.

Kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa (UMK) Dariusz Nowak podkreślił w komunikacie dla PAP, że w ramach przygotowań do jubileuszu przeprowadzono szerokie konsultacje wśród mieszkańców, dzięki którym zebrano propozycje projektów społeczno-kulturalnych, mogących uświetnić jubileusz. „Konsultacje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem nowohucian, co świadczy o zaangażowaniu w lokalne sprawy swojej +małej ojczyzny+” – mówił Nowak.

Preludium obchodów jubileuszu stało się otwarcie galerii Huta Sztuki przy Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida na jesieni zeszłego roku. Ekspozycja obejmuje prace z okresu lat 50., 60. i 70. XX w., od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, przez „Panoramę Nowej Huty” autorstwa Witolda Chomicza, po sztukę współczesną.

W ramach 70-lecia w Nowej Hucie realizowane będą także projekty infrastrukturalne, rewitalizacyjne oraz ekologiczne, o których miasto będzie informować. Kierownik biura prasowego UMK zwrócił uwagę na to, że zmodernizowana zostanie infrastruktura w obiektach kultury. "Oba teatry, zarówno Ludowy – Scena Stolarnia jak Łaźnia Nowa, przejdą gruntowną przemianę. Rewitalizacji poddany zostanie również teren wokół Nowohuckiego Centrum Kultury” – zapowiedział.

Bieżące informacje o jubileuszu będą zamieszczana w portalu Magiczny Kraków w zakładce „Nowa Huta”.

24 lutego 1949 r. władze komunistyczne podjęły decyzję o umiejscowieniu kombinatu metalurgicznego we wsi Mogiła koło Krakowa, a 23 czerwca 1949 r. na pola Mogiły wjechały pierwsze koparki i wkroczyła młodzieżowa 60. brygada Służby Polsce. Samą zaś decyzję o budowie Nowej Huty władze komunistyczne podjęły 17 maja 1947 r.

W 1951 r. Nowa Huta została włączona do Krakowa. Nową Hutą określa się dziś pięć samorządowych dzielnic: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Dzielnica XVIII Nowa Huta. Powierzchnia historycznego obszaru to ponad 110 km kw., gdzie wg danych magistratu zameldowanych jest (na stałe lub czasowo) ok. 201 tys. osób.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL