22.02.2010. Bielsko-Biała (PAP) - Cieszyński Bracki Browar Zamkowy, liczący 164 lata, wkrótce stanie się fragmentem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W budynku rozpoczęły się prace adaptacyjne, dzięki którym turyści będą mogli zobaczyć między innymi zabytkową leżakownię i warzelnię. "Dotychczas browar był niedostępny dla zwiedzających. (...) Teraz w podziemiach planujemy otworzyć także restaurację" - powiedział w poniedziałek dyrektor browaru Janusz Konieczny.
"Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego jest rezultatem współpracy 11 europejskich partnerów z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Jego celem jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe, także promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu" - powiedział Tołwiński.
Punktami kotwicznymi Szlaku są między innymi: Browar Heinekena w Amsterdamie, Dzielnica Jubilerów w Birmingham, Flamandzkie Muzeum Górnictwa Węglowego w Beringen czy Ferropolis, miasto Żelaza w Graefenhainichen.
W bieżącym roku Cieszyn - jedno z najstarszych w Polsce - obchodzi rocznicę 1200 lat istnienia. "Z uwagi na bardzo podniosłą rocznicę Cieszyna zrobimy wszystko, aby większość prac w browarze zrealizować przed Świętem Trzech Braci w połowie czerwca 2010 roku. Mam nadzieję, że wtedy Bracki Browar Zamkowy stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych miasta" - powiedział Janusz Konieczny.
Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie został wybudowany w 1846 roku. Od tego czasu metody, składniki piwa, budynki browaru, urządzenia wiele się nie zmieniły. Pod tym względem Zamkowy jest piwnym skansenem. Jest jednym z nielicznych browarów w Europie i jedynym browarem Grupy Żywiec, w którym fermentacja przebiega w otwartych kadziach.
Muzeum w Żywcu powstało w starych piwnicach browaru, w których niegdyś istniała leżakownia. Otwarte zostało we wrześniu 2006 roku. W 18 salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tysiąca metrów kwadratowych zgromadzono setki eksponatów, obrazujących historię browaru w Żywcu na przestrzeni półtora wieku jego istnienia.
Grupa Żywiec jest jednym z największych producentów piwa w Polsce. Należy do Grupy Heineken. Rocznie sprzedaje 13 mln hl piwa warzonego w pięciu browarach w Żywcu, Warce, Elblągu, Leżajsku i Cieszynie. Grupa zatrudnia ponad 5,5 tysiąca osób. (PAP)
szf/ ls/ bk/