Odsłonięciem popiersi marszałków sejmu I RP Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy zainaugurowano w czwartek na terenie kompleksu parlamentarnego utworzenie galerii rzeźb przedstawiających wizerunki marszałków izby poselskiej z czasów I Rzeczypospolitej.
Jak powiedział podczas uroczystości marszałek Sejmu Marek Kuchciński, "galeria jest jednym z kolejnych przedsięwzięć związanych z obchodami 550. rocznicy parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, które obchodzimy od zeszłego roku".
"Mądrość i dalekowzroczność obu marszałków, głęboki zmysł polityczny oraz szacunek dla wartości republikańskich umożliwiły połączenie starań o suwerenność z reformowaniem ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Idee te ciągle są aktualne oraz inspirujące" - oświadczył Kuchciński.
Wyraził nadzieję, że "rzeźby tych dwóch wybitnych mężów stanu z I RP, jako dzieła sztuki narodowej, umieszczone na terenie Sejmu, oraz portrety marszałków wiszące w korytarzach Sejmu, pomogą w kształtowaniu nie tylko pamięci historycznej, ale także wrażliwości społecznej Polaków".
Podczas uroczystości list premiera Mateusza Morawickiego odczytał szef gabinetu premiera Marek Suski. "Odsłonięcie w parlamencie RP popiersia marszałków Stanisława Małachowskiego i Kazimierza Nestora Sapiehy ma charakter symboliczny. To wyraz wdzięczności polskiego państwa wobec współautorów Konstytucji 3 maja za ich szczególne zasługi dla suwerennej RP. Dokonania Sapiehy i Małachowskiego są świadectwem ich przywiązania do tradycji niepodległościowych i troski o kształtowanie wizji przyszłej RP" - napisał w liście premier.
Prezes Rady Ministrów wskazał także, że "w trudnych dla naszej ojczyzny chwilach, gdy kraje ościenne coraz wyraźniej manifestowały swoje imperialistyczne zamiary, obaj marszałkowie znaleźli się w gronie tych, którzy podjęli próbę jej zjednoczenia. Kierowała nimi idea odpowiedzialności za dobro wspólne oraz dążenia do budowy silnego i niepodległego państwa".
Morawiecki dodał, że wydarzenie wpisuje się w zainicjowane w 2018 roku 550-lecie parlamentaryzmu RP, "rocznicę, z której możemy być szczególnie dumni". "Powstanie w Sejmie RP galerii rzeźb wielkich postaci naszego parlamentaryzmu to dowód utrwalania polskiej tradycji pogłębiania refleksji nad przeszłością naszego kraju i dumą z bycia Polakami" - napisał szef rządu.
Autorką popiersia Małachowskiego jest Elżbieta Kołodziejczyk-Macander a Nestora Sapiehy - Marek Szczepanik, absolwent warszawskiej ASP.
"Dla mnie to jest wyróżnienie. Wykonuję takie piękne rzeczy dla Polski, dla polskiej prawdy, jak wykonywałem pomniki żołnierzy wyklętych" - powiedział Szczepanik.
Twórczyni popiersia Stanisława Małachowskiego, wykładowca warszawskiej ASP, Kołodziejczyk-Macander, powiedziała PAP, że tworząc popiersie, korzystała z obrazów z wizerunkiem Małachowskiego i z wizerunku umieszczonego na jego nagrobku.
"Na nagrobku jest bez peruki, a na obrazach Marcello Bacciarellego w peruce, trzeba to było wypośrodkować, próbować uchwycić podobieństwo. Pracowałam z przerwami, etapami. W rzeźbie bardzo dużo się zmienia, to miękki materiał, łatwy do kształtowania. Rzeźbę się ciągle przebudowuje, kreuje ruch, skręt głowy" - powiedziała Kołodziejczyk-Macander.
W uroczystości udział wzięli także m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Popiersia współtwórców Konstytucji 3 maja: Stanisława Małachowskiego, marszałka konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałka Sejmu Czteroletniego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy, marszałka konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego, usytuowane zostały w pobliżu wejścia do zabytkowego budynku G Sejmu, w którym na co dzień obradują sejmowe komisje. (PAP)
Wojciech Przylipiak
wbp/ itm/