Epoka nowożytna

25.04.2019 aktualizacja 26.04.2019

Zainaugurowano galerię rzeźb marszałków Sejmu I RP na terenie kompleksu parlamentarnego

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (P) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (2P) podczas uroczystości odsłonięcia popiersi marszałków Sejmu I RP - Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy. Fot. PAP/T. Gzell Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (P) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (2P) podczas uroczystości odsłonięcia popiersi marszałków Sejmu I RP - Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy. Fot. PAP/T. Gzell

Odsłonięciem popiersi marszałków sejmu I RP Stanisława Małachowskiego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy zainaugurowano w czwartek na terenie kompleksu parlamentarnego utworzenie galerii rzeźb przedstawiających wizerunki marszałków izby poselskiej z czasów I Rzeczypospolitej.

Jak powiedział podczas uroczystości marszałek Sejmu Marek Kuchciński, "galeria jest jednym z kolejnych przedsięwzięć związanych z obchodami 550. rocznicy parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, które obchodzimy od zeszłego roku".

"Mądrość i dalekowzroczność obu marszałków, głęboki zmysł polityczny oraz szacunek dla wartości republikańskich umożliwiły połączenie starań o suwerenność z reformowaniem ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Idee te ciągle są aktualne oraz inspirujące" - oświadczył Kuchciński.

Wyraził nadzieję, że "rzeźby tych dwóch wybitnych mężów stanu z I RP, jako dzieła sztuki narodowej, umieszczone na terenie Sejmu, oraz portrety marszałków wiszące w korytarzach Sejmu, pomogą w kształtowaniu nie tylko pamięci historycznej, ale także wrażliwości społecznej Polaków".

Podczas uroczystości list premiera Mateusza Morawickiego odczytał szef gabinetu premiera Marek Suski. "Odsłonięcie w parlamencie RP popiersia marszałków Stanisława Małachowskiego i Kazimierza Nestora Sapiehy ma charakter symboliczny. To wyraz wdzięczności polskiego państwa wobec współautorów Konstytucji 3 maja za ich szczególne zasługi dla suwerennej RP. Dokonania Sapiehy i Małachowskiego są świadectwem ich przywiązania do tradycji niepodległościowych i troski o kształtowanie wizji przyszłej RP" - napisał w liście premier.

Prezes Rady Ministrów wskazał także, że "w trudnych dla naszej ojczyzny chwilach, gdy kraje ościenne coraz wyraźniej manifestowały swoje imperialistyczne zamiary, obaj marszałkowie znaleźli się w gronie tych, którzy podjęli próbę jej zjednoczenia. Kierowała nimi idea odpowiedzialności za dobro wspólne oraz dążenia do budowy silnego i niepodległego państwa".

Morawiecki dodał, że wydarzenie wpisuje się w zainicjowane w 2018 roku 550-lecie parlamentaryzmu RP, "rocznicę, z której możemy być szczególnie dumni". "Powstanie w Sejmie RP galerii rzeźb wielkich postaci naszego parlamentaryzmu to dowód utrwalania polskiej tradycji pogłębiania refleksji nad przeszłością naszego kraju i dumą z bycia Polakami" - napisał szef rządu.

Autorką popiersia Małachowskiego jest Elżbieta Kołodziejczyk-Macander a Nestora Sapiehy - Marek Szczepanik, absolwent warszawskiej ASP.

"Dla mnie to jest wyróżnienie. Wykonuję takie piękne rzeczy dla Polski, dla polskiej prawdy, jak wykonywałem pomniki żołnierzy wyklętych" - powiedział Szczepanik.

Twórczyni popiersia Stanisława Małachowskiego, wykładowca warszawskiej ASP, Kołodziejczyk-Macander, powiedziała PAP, że tworząc popiersie, korzystała z obrazów z wizerunkiem Małachowskiego i z wizerunku umieszczonego na jego nagrobku.

"Na nagrobku jest bez peruki, a na obrazach Marcello Bacciarellego w peruce, trzeba to było wypośrodkować, próbować uchwycić podobieństwo. Pracowałam z przerwami, etapami. W rzeźbie bardzo dużo się zmienia, to miękki materiał, łatwy do kształtowania. Rzeźbę się ciągle przebudowuje, kreuje ruch, skręt głowy" - powiedziała Kołodziejczyk-Macander.

W uroczystości udział wzięli także m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Popiersia współtwórców Konstytucji 3 maja: Stanisława Małachowskiego, marszałka konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałka Sejmu Czteroletniego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy, marszałka konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego, usytuowane zostały w pobliżu wejścia do zabytkowego budynku G Sejmu, w którym na co dzień obradują sejmowe komisje. (PAP)

Wojciech Przylipiak

wbp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL