Żyjemy w świecie, w którym obraz bardziej przemawia niż słowo, dlatego te 30 mln egzemplarzy znaczka pocztowego są tak ważne - powiedział w piątek prezes IPN Jarosław Szarek. Jak dodał, znaczek wkrótce trafi do placówek Poczty Polskiej.
W Belwederze, gdzie odbywa się dwudniowe spotkanie wybitnych historyków m.in. z Polski i Rosji, od wielu lat zajmujących się m.in. represjami Związku Sowieckiego, prezes IPN Jarosław Szarek oraz wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek zaprezentowali okolicznościowy znaczek pocztowy "+Operacja polska+ NKWD 1937–38".
"Ta sesja jest ważnym elementem przywracania pamięci +Operacji polskiej+, ale - zdają sobie państwo sprawę - treści tutaj omawiane trafiają do elit. Natomiast te 30 mln (egzemplarzy - PAP) znaczka pocztowego może trafić do każdego. Żyjemy w świecie, w którym obraz bardziej przemawia niż słowo, dlatego te 30 mln znaczków jest tak ważne" - powiedział Szarek.
Prezes IPN podkreślił znaczenie "kulturotwórczej roli" Poczty Polskiej, której "placówki są w najmniejszych wioskach, miasteczkach - tam ten znaczek trafi, być może wzbudzi zainteresowanie".
Wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek zaznaczył, że poczta realizuje "misję polegającą na tym, że książki trafiają do najmniejszych miejscowości, ponieważ nie ma tam księgarni, kiosku +Ruchu+, nie ma biblioteki, ale jest poczta - tam chcemy docierać".
"Dzisiaj te znaczki wchodzą do obiegu. Od dzisiaj we wszystkich placówkach te znaczki będą dostępne. Te najbardziej popularne przesyłki będą oklejane tymi znaczkami, rozejdą się po całym świecie. Dzień po dniu będzie przywracana pamięć o naszych rodakach, pamięć o +Operacji polskiej+ NKWD" - mówił Włodek.
Pamiątkową edycję znaczka za zasługi dla przywracania pamięci o ofiarach represji dokonywanych na Polakach, otrzymał w piątek rosyjski historyk Nikita Pietrow.
Konferencja "+Operacja polska+ NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni", w której biorą udział wybitni historycy, m.in. zasłużeni rosyjscy badacze - prof. Nikołaj Iwanow i dr Nikita Pietrow, organizowana jest przez IPN, Kancelarię Prezydenta RP i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Konferencja potrwa do piątku i ma na celu przypomnienie okoliczności tzw. operacji polskiej NKWD, a także godne uczczenie jej ofiar.
Eksterminację Polaków w latach 1937-1938 funkcjonariusze NKWD przeprowadzili na podstawie rozkazu operacyjnego nr 00485, który 11 sierpnia 1937 r. wydał szef NKWD Nikołaj Jeżow. Rozkaz, przed jego wydaniem, zaakceptowało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) z Józefem Stalinem na czele. (PAP)
Autor: Marek Sławiński
Edytor: Agata Zbieg
masl/ agz/