Europa i świat po II wojnie światowej

12.09.2019

Zmarł były węgierski dysydent László Rajk

László Rajk. Fot. PAP/EPA László Rajk. Fot. PAP/EPA

Były węgierski dysydent, a przy tym znany architekt i scenograf László Rajk zmarł w wieku 70 lat – informuje w czwartek węgierski portal architektoniczny epiteszforum.hu.

Rajk - którego ojciec, także o imieniu László, był za komunistycznej dyktatury Matyasa Rakosiego najpierw ministrem spraw wewnętrznych, a potem zagranicznych i został stracony w 1949 r. po procesie pokazowym - działał w ruchu dysydenckim od lat 70. Pomagał w produkcji i rozprowadzaniu publikacji samizdatu.

W 1988 r. był jednym z założycieli Związku Wolnych Demokratów. Po upadku reżimu komunistycznego w 1990 r. z ramienia tej partii został wybrany do parlamentu, gdzie zasiadał do 1996 r.

CZYTAJ TAKŻE

Po egzekucji ojca urodzony w styczniu 1949 r. László Rajk spędził kilka lat w państwowych sierocińcach. Aby uniknąć skojarzenia ze straconym ojcem, zmieniono mu nazwisko na Istvan Kovacs. Prawdziwe odzyskał dopiero w 1954 r., kiedy wrócił pod opiekę matki Julianny Foeldi po zwolnieniu jej z więzienia.

Zaprojektował m.in. scenografię do nagrodzonego Oscarem filmu „Syn Szawła” László Nemesa Jelesa.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL