Polska po 1989 roku

11.04.2015 aktualizacja 14.07.2016

Zmarł historyk prof. Andrzej Ajnenkiel

Prof. Andrzej Ajnenkiel. Fot. PAP/D. Kwiatkowski Prof. Andrzej Ajnenkiel. Fot. PAP/D. Kwiatkowski

W piątek w wieku 84 lat zmarł prof. dr hab. Andrzej Ajnenkiel, historyk prawa specjalizujący się w zagadnieniach konstytucjonalizmu i parlamentaryzmu. Informację o śmierci prof. Ajnenkiela przekazała PAP rodzina zmarłego.

Prof. Ajnenkiel był badaczem najnowszej historii powszechnej i Polski, znawcą problematyki II RP, parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu. Wykładał na uczelniach Europy Zachodniej, m.in. na uniwersytetach w: Brukseli, Columbii, Harwardzie, Yale, Londynie i Tybindze. Od 1998 r. związany był z Uczelnią Łazarskiego, gdzie wykładał m.in. historię prawa polskiego, historię administracji oraz historię doktryn ustrojowych i prawnych.

Opublikował m.in. książki: „Parlamentaryzm II Rzeczypospolitej”, „Polska po przewrocie majowym: Zarys dziejów politycznych Polski 1926-1939”, „Polskie konstytucje”, „Konstytucje Polski 1791-1997", „Historia ustroju Polski (1764-1939)”, „Prezydenci Polski”, „Administracja w Polsce: zarys historyczny”, „Powstanie kościuszkowskie 1794: dzieje militarne, Tom 2”, „Na oczach Kremla: tragedia walczącej Warszawy w świetle dokumentów rosyjskich”, „Naczelni wodzowie i wyżsi dowódcy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”.

Prof. Ajnenkiel w przeszłości był członkiem komitetu redakcyjnego "Czasopisma Prawno-Historycznego" i Polskiego Słownika Biograficznego, a także dyrektorem Wojskowego Instytutu Historycznego, potem- Wojskowego Biura Badań Historycznych; w latach 1988-1991 był prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

W 2000 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. "Traktuję to odznaczenie jako dowód wyróżnienia przez pana prezydenta mojej pracy w ramach Kapituły Orderu Odrodzenia Polski" – mówił wówczas PAP prof. Ajnenkiel.

"Myślę, że zauważone zostały też moje osiągnięcia jako historyka zajmującego się ustrojem Polski, a także historią parlamentaryzmu polskiego. Ponadto to wyróżnienie +kwituje+ moje prace nad przygotowaniem obecnego tekstu konstytucji, jeszcze jako eksperta powołanego przez Lecha Wałęsę" – stwierdził w 2000 r.

rda/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL