Europa i świat po II wojnie światowej

28.05.2013 aktualizacja 05.08.2018

Zmarł marszałek Związku Sowieckiego Wiktor Kulikow

Marszałek Związku Sowieckiego Wiktor Kulikow, były naczelny dowódca Wojsk Państw-Stron Układu Warszawskiego, zmarł we wtorek w Moskwie w wieku 91 lat po długiej i ciężkiej chorobie - poinformował szef Klubu Dowódców Wojskowych Rosji Nikołaj Dieriabin.

To Kulikow jako głównodowodzący Wojskami Państw-Stron Układu Warszawskiego i I wiceminister obrony ZSRS kontrolował przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku.

Był uczestnikiem II wojny światowej. Po wojnie pełnił służbę na różnych stanowiskach dowódczych i sztabowych. W latach 1967-69 był dowódcą Kijowskiego Okręgu Wojskowego, a od 1969 do 1971 roku - dowódcą Zachodniej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, która stacjonowała w ówczesnym NRD.

W latach 1971-77 - szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRS i I wiceminister obrony ZSRS. Od 1977 do 1989 roku był głównodowodzącym Wojskami Państw-Stron Układu Warszawskiego w randze I wiceministra obrony ZSRS.

W latach 1989-92 - generalny inspektor Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, a potem - doradca ministra obrony FR. W latach 1999-2003 zasiadał w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji.

W Moskwie podano już, że Kulikow zostanie pochowany na stołecznym Cmentarzu Nowodiewiczym, miejscu spoczynku wielu zasłużonych Rosjan, w tym pierwszego prezydenta pokomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL