Stanisław Głąbiński, wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, redaktor Redakcji Zagranicznej - zmarł w piątek nad ranem w Warszawie. Miał 89 lat.
Stanisław Głąbiński był dziennikarzem PAP - od 1952 roku do lat 90. - publicystą, pisarzem, tłumaczem. Jako korespondent Agencji relacjonował dramatyczne wydarzenia rewolucji węgierskiej 1956 roku, opisywał rewolucję kulturalną w Chinach; przez wiele lat był korespondentem PAP w USA: w latach 1967-70 w Nowym Jorku, a w latach 1977-1983 w Waszyngtonie.
Stanisław Głąbiński był dziennikarzem PAP - od 1952 roku do lat 90. Jako korespondent Agencji relacjonował dramatyczne wydarzenia rewolucji węgierskiej 1956 roku, opisywał rewolucję kulturalną w Chinach.
Autor wielu książek, m.in. "Notatki z Chin", „Azja patrzy na Chiny”, "Mao i inni”, "Ci wspaniali z rodu Kennedych" czy "Niechciana wojna Ameryki". Świat z perspektywy reportera agencyjnego pokazał w książce „PAP w herbie”.
W latach 1989-2004 zajmował się głównie tłumaczeniami z angielskiego, przełożył m.in. "Dyplomację" Henry'ego Kissingera.
Wydał też ostatnie zapiski swego ojca Stanisława Głąbińskiego, prawnika i polityka, wicepremiera w rządzie Witosa, aresztowanego we Lwowie przez NKWD, zmarłego w 1941 r. w więzieniu w Charkowie. Jemu, ale też własnym losom, poświęcił książkę "W cieniu ojca". (PAP)