Inne

26.01.2018

Zmarła Elizabeth Hawley - legendarna kronikarka himalajskich wypraw

W wieku 94 lat zmarła w Katmandu Elisabeth Hawley, legendarna kronikarka himalajskich wypraw wysokogórskich. Urodzona w Chicago w 1923 roku Amerykanka była reporterką "Fortune" i "Time" oraz agencji Reuters. Do Nepalu przyjechała w 1960 roku i pozostała do śmierci.

Sama nigdy nie brała udziału w wyprawach, nie była nawet w bazie pod Mount Everestem, ale od 1962 roku dokumentowała historię himalaizmu w Nepalu, tworząc z biegiem lat ogromną bazę danych. Była nie tylko cenionym kronikarzem górskich ekspedycji w kraju, gdzie znaduje się osiem z 14 najwyższych szczytów świata, ale stała się również nieoficjalnym arbitrem sporów związanych ze wspinaczką.

Przez lata jej prywatne archiwum rozrosło się i przerodziło się w elektroniczną "The Himalayan Database". Zawiera ona szczegółowe informacje o ekspedycjach na 450 majważniejszych nepalskich szczytów, począwszy od 1905 roku.

W bazie zgromadzono informacje o 9,5 tys. wypraw i ok. 70 tys. ich uczestnikach, często szczegółowo opisujące drogę wejścia, miejsce zakładania obozów, wypadki czy fakt korzystanie z butli tlenowych. Baza danych opracowana przez Hawley jest nieoficjalna, ale powszechnie uznawana przez alpinistów.

W uznaniu zasług dla himalaizmu w 2008 roku nazwano jej imieniem szczyt w grupie Dhaulagiri – Peak Hawley (6182 m).(PAP)

sab/ pp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL