Polska po 1989 roku

10.02.2017

Zmarła Maria Dmochowska - żołnierz AK, działaczka opozycji, posłanka

Maria Dmochowska. Fot. PAP/A. Wiktor Maria Dmochowska. Fot. PAP/A. Wiktor

W wieku 86 lat zmarła w piątek w Warszawie dr nauk medycznych Maria Dmochowska z domu Lipska - żołnierz Armii Krajowej, w czasach PRL działaczka opozycji demokratycznej, posłanka na Sejm X, I i II kadencji oraz była wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Maria Dmochowska, urodzona 18 lipca 1930 r. w Warszawie, od 1943 r. była w AK (pseud. Maja). Uczestniczyła w powstaniu warszawskim i w walkach w Puszczy Kampinoskiej.

Współorganizowała NSZZ "Solidarność" w Łodzi. Była delegatką na pierwszy krajowy zjazd delegatów związku, który odbył się w Gdańsku w 1981 roku. Była internowana w stanie wojennym.

Była łódzką posłanką na Sejm PRL/RP X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego a następnie w Sejmie I i II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej. Od grudnia 2000 r. pracowała jako doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W r. 2006 została powołana na stanowisko wiceprezes IPN. Funkcję tę sprawowała do czerwca 2012 r.

Znana była z pogody ducha, niespożytej energii i olbrzymiej tolerancji. Do końca życia była aktywna w organizacjach kombatanckich i społecznych, m.in. w Radzie Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

(PAP)

tzach/ kot/ woj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL