Europa i świat po 1989 roku

10.09.2017

Zmarła Nancy Dupree, amerykańska historyczka badająca Afganistan

Amerykańska historyczka Nancy Hatch Dupree, która kilkadziesiąt lat spędziła w Afganistanie, pracując nad zachowaniem dziedzictwa tego rozdartego od kilkudziesięciu lat wojnami kraju, zmarła w Kabulu - poinformował w niedzielę afgański rząd. Miała 90 lat.

Dupree zmarła w nocy z soboty na niedzielę po długiej chorobie.

Do Afganistanu przyjechała w 1962 roku i większość życia poświęciła zbieraniu i dokumentowaniu historycznych artefaktów.

Zgromadziła olbrzymią kolekcję książek, map, fotografii, a nawet rzadkich nagrań muzyki folkowej. Wszystko znajduje się w zbiorach Uniwersytetu w Kabulu. Dupree była na tej uczelni dyrektorką Afgańskiego Centrum.

Jest autorką pięciu książek na temat Afganistanu, w tym książki o zrujnowanym przez talibów w 2001 roku muzeum w Kabulu, które zawierało niegdyś bezcenną kolekcję sztuki buddyjskiej, hinduskiej i islamskiej z terenów Afganistanu. Dupree nazwała kabulski zbiór zabytków "największym świadectwem antyku odziedziczonym przez świat".

W 2007 roku założyła fundację Louis and Nancy Hatch Dupree Foundation, organizację charytatywną, która promuje badania i wzrost świadomości na temat historii i kultury Afganistanu.

Wielu Afgańczyków uważało Amerykankę za jedną z nich; w mediach społecznościowych pojawiły się setki wpisów z kondolencjami - odnotowuje agencja Associated Press. (PAP)

cyk/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL