Polska po 1989 roku

30.07.2018

Zmarła prof. Maria Dzielska – historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych

Prof. Maria Dzielska, filolog klasyczny. Fot. PAP/P. Polak Prof. Maria Dzielska, filolog klasyczny. Fot. PAP/P. Polak

W Krakowie zmarła w poniedziałek prof. Maria Dzielska, historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego Adrian Ochalik. 18 września prof. Dzielska skończyłaby 76 lat.

Maria Dzielska urodziła się w 18 września 1942 roku w Krakowie. Była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych; to także profesor doktor habilitowana, przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim specjalizując się w historii Rzymu okresu późno-antycznego i wczesnego Bizancjum. Absolwentka studiów historycznych na UJ oraz studiów filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim.

Tytuł doktora otrzymała w 1972 roku, habilitację zrobiła w 1984 roku, natomiast od 1996 roku była profesorem zwyczajnym.

Należała do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich. Przetłumaczyła na język polski pisma Pseudo-Dionizego Areopagity. Jej książka "Hypatia z Aleksandrii"(Kraków 1993) została wydana w USA w 1995 r. przez Harvard University Press, przetłumaczona na osiem języków i uznana za najlepszą akademicką książkę roku 1995 w kategorii Filozofia przez "Choice Magazine". W tym samym roku za najlepszą książkę historyczną roku uznał ją również American History Book Club. Po angielsku ukazała się ponadto kolejna książka Dzielskiej "Apolloniusz z Tiany. Legenda i rzeczywistość" (Kraków 1983); przetłumaczona również na język grecki.

Prof. Maria Dzielska była znana jako popularyzator wiedzy o kulturze klasycznej i antyku w ramach audycji telewizyjnych "Ogród Sztuki", "Grzechy po polsku" czy "Rozmowy istotne".

W latach 80. XX wieku była zaangażowana w działalność opozycyjną u boku męża Mirosława Dzielskiego, twórcy polskiego liberalizmu chrześcijańskiego. Była również m.in. zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2009 r.), członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, zastępcą przewodniczącego Komisji Filologii Klasycznej Polskiej Akademii Umiejętności, wiceprzewodniczącą Rady Naukowej Związku Podhalan, członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie.

Uczestniczyła w seminariach naukowych pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Lucieniu. W kwietniu 2016 r. znalazła się wśród inicjatorów powołania komitetu budowy pomników: smoleńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O powstaniu komitetu informował wówczas prezes PiS Jarosław Kaczyński. W 2010 r. popierała Andrzeja Dudę jako kandydata PiS w wyborach na prezydenta Krakowa.(PAP)

autor: Anna Pasek

hp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL