Stanisława Morończyk, brzeszczanka, która podczas wojny z narażeniem życia pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, zmarła we wtorek w wieku 98 lat – podało Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”, do którego należała.
Stanisława Morończyk urodziła się 4 września 1920 r. w Brzeszczach. Tam uczyła się w szkole powszechnej. Wstąpiła wówczas do żeńskiej drużyny harcerskiej im. Emilii Plater. Naukę kontynuowała w Bielsku, a później w Rybniku, gdzie w Liceum Sióstr Urszulanek Gospodarstwa Domowego zdała maturę. Edukację przerwała wojna.
W czasie okupacji Stanisława Morończyk działała w konspiracji. Pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Dostarczała im żywność, lekarstwa, a także pośredniczyła w przekazywaniu korespondencji. W 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej.
Stanisława Morończyk mówiła w rozmowie z publicznym Radiem Kraków, że tę skrajnie niebezpieczną działalność podejmowała z poczucia obowiązku i przeświadczenia, iż w "Polsce nikt nie może być głodny".
Z narażeniem życia dostarczała chleb więźniom pracującym na stawach w Brzeszczach. "Trzeba było mieć oczy dookoła głowy. Za każdym razem człowiek uważał, bardzo się bałyśmy. Byłam na terenie obozu, mogłam być w każdej chwili zastrzelona. Ale to był obopólny strach. Tylko że ja jeszcze mogłam uciec, a ten więzień już tam był" – wspominała.
Po wojnie pracowała w szkołach o profilu rolniczym, m.in. w Jaszczurowej, Nawojowej i Jordanowie. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Po przejściu na emeryturę wróciła do Brzeszcz. Uczyła w miejscowej szkole podstawowej im. Więźniów Oświęcimia, a także prowadziła bibliotekę w górniczej szkole Zawodowej.
W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński za bohaterską postawę w czasie wojny odznaczył Stanisławę Morończyk Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była także uhonorowana Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Nauczycielstwa.
Uroczystości pogrzebowe Stanisławy Morończyk odbędą się w sobotę w kościele św. Urbana w Brzeszczach. Zmarła spocznie na miejscowym cmentarzu komunalnym. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ krap/