Sześć pokoi stanowiących apartament księcia Józefa Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta, wodza naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, znajdujący się w Pałacu Pod Blachą w Warszawie, będzie od soboty dostępnych dla zwiedzających.
"Otwarcie apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego to dla nas wielkie święto. To zakończenie kolejnego etapu odbudowy Zamku Królewskiego" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wicedyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysław Mrozowski. Pałac pod Blachą, znajdujący się bezpośrednio u podnóża Zamku, stanowi integralną część kompleksu zamkowego.
Książę Józef Poniatowski (1763-1813) otrzymał Pałac Pod Blachą od swego stryja króla Stanisława Augusta w 1794 r., ale zamieszkał w nim dopiero cztery lata później wraz z siostrą Marią Teresą z Poniatowskich Tyszkiewiczową oraz z przyjaciółką - Francuzką Henriettą de Vauban. Pałac stanowił dom księcia przez 15 lat, aż do jego śmierci w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r.
Apartament księcia Józefa, zajmujący całe pierwsze piętro pałacu, miał układ okrężny - składał się z pokoi rozmieszczonych wokół centralnej klatki schodowej: przedpokoju książęcia, kancelarii wojennej, pokoju sypialnego, kancelarii sztabowej, salonu i pokoju adiutanta.
Wystrój apartamentu został zrekonstruowany na podstawie dokumentów archiwalnych, m.in. rachunków dotyczących remontu pałacu przeprowadzonego w latach 1803-1804, inwentarzy wykonanych po śmierci księcia na zlecenie jego siostry. Informacji na temat zdobienia ścian w jednym z pomieszczeń (Kancelarii Sztabowej) dostarczyły też trzy czarno-białe fotografie wykonane przed II wojną światową.
W zrekonstruowanych wnętrzach apartamentów ściany pomalowane zostały zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentach archiwalnych na takie kolory jak: lapis lazuli, berblau (niebieski w odcieniu czarnej jagody), zieleń niedojrzałego jabłka. W kancelarii sztabowej odtworzono na ścianach arabeskowy ornament. Zrekonstruowano także marmurowe kominki i okrągły piec kaflowy.
Meble i obrazy zdobiące apartament pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego, m.in. z daru rodziny Lanckorońskich; część stanowi własność Fundacji im. Zbiorów Ciechanowieckich.
"To wszystko meble z epoki, nie są jednak tymi samymi, które znajdowały się w tych wnętrzach w czasach, gdy mieszkał tu książę Józef. Staraliśmy się odtworzyć apartament tak jak mógłby on wyglądać za czasów księcia, zgodnie z przekazami. Na przykład z dokumentów wiemy, że w sypialni stało wielkie żelazne łoże. Ponieważ nie mamy takiego łoża, a mamy za to w zbiorach wspaniałe empirowe mahoniowe łoże, stąd ono znalazło się w apartamencie" - powiedziała dziennikarzom autorka ekspozycji Katarzyna Jursz-Salvadori.
Oryginalne meble i obrazy z apartamentu zostały po śmierci księcia Józefa sprzedane na aukcjach w całej Europie z polecenia jego siostry, która w tym czasie od lat już mieszkała we Francji i była towarzyszką życia Talleyranda.
Pałac Pod Blachą zbudowany został w latach 1720-1730 według projektu Jakuba Fontany dla Jerzego Dominika Lubomirskiego. Swoją nazwę zawdzięcza położonemu wtedy pokryciu dachu. Przebudowywany i rozbudowywany przez kolejnych właścicieli budynek przetrwał II wojnę światową; podczas wojny spłonął dach i zniszczono wnętrza. Od 1949 r. mieścił biura, m.in. budowniczych Trasy W-Z, a później Urzędu Naczelnego Architekta Warszawy. W 1989 r. przekazany został Zamkowi Królewskiemu. W skrzydle południowym ulokowano zbiór kobierców wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian. W latach 2005-2008 przeprowadzono remont Pałacu.
W związku z otwarciem apartamentów księcia Józefa przygotowano specjalne zajęcia i warsztaty dla uczniów, a także przedstawienie teatralne "Ploteczki spod Blachy" oparte na pamiętnikach Anny z Tyszkiewiczów Potockiej-Wąsowiczowej, siostrzenicy księcia Józefa. Wprowadzenie do zwiedzania może stanowić też gra edukacyjna pt. "Urządź z nami kancelarię sztabową" zamieszczona na stronie internetowej Zamku Królewskiego www.zamek-krolewski.pl, dzięki której można wejść w rolę historyka, historyka sztuki, konserwatora. (PAP)
dsr/ leo/ hes/