09.05.2011 aktualizacja 08.08.2016

Autor znaku "S" przygotował logo prezydencji - prezentacja we wtorek

2011-05-09 (PAP) - Autor znaku "Solidarność" Jerzy Janiszewski przygotował logo polskiej prezydencji - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do organizatorów konkursu. Oficjalna prezentacja logotypu odbędzie się we wtorek. Logo będzie eksponowane przez polski MSZ i inne resorty podczas wydarzeń związanych z półrocznym polskim przewodnictwem w Radzie UE rozpoczynającym się 1 lipca. Pojawi się też na portalu prezydencji i akcesoriach konferencyjnych: długopisach, notesach i innych gadżetach.

Grafiką, która zostanie zaprezentowana we wtorek, opatrzona będzie też korespondencja administracyjna wysyłana zarówno na terenie naszego kraju, jak i w innych państwach członkowskich UE.

"Logo, które pokażemy, będzie interesujące dla wszystkich w Polsce, będzie miało bardzo mocny akcent polski, kojarzący się z Polską na całym świecie. Będzie też kolorowe, dynamiczne, przypominające o tym, jaką Polskę chcielibyśmy widzieć w świecie" - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu wiceszef MSZ Mikołaj Dowgielewicz, odpowiedzialny za przygotowanie polskiej prezydencji.

Janiszewski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku. Pracował jako niezależny projektant, grafik.

W sierpniu 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Zaprojektował logo strajkujących, we współpracy m.in. z Krystyną Janiszewską. "Encyklopedia Solidarności" podaje, że najpierw powstał plakat II bramy z kwiatami, następnie napis MKS z chorągiewką, w końcu po konsultacjach powstał napis-logo "Solidarność". (PAP)

stk/ kot/ jra/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL