27.11.2010. Mińsk (PAP) - Księga poświęcona Radziwiłłom, ponowne wydanie unikatowego albumu z XVIII wieku, ukazała się na Białorusi. To 165 portretów i biografii wybitnych i mniej znanych Radziwiłłów. Na prezentację tomu przyjechali przedstawiciele rodu - Maciej i Mikołaj Konstanty.
Teraz kilka białoruskich gazet opublikowało zdjęcia współczesnych potomków rodu z ich "rodzinnym albumem".
Tom "Radziwiłłowie: album portretów z XVIII-XIX wieku" wydano w trzech językach: białoruskim, rosyjskim i angielskim na specjalnym, sprowadzonym z Rosji, papierze. Księga waży prawie siedem kilogramów.
To faksymile, czyli kopie oryginalnych grawiur i obrazów, którym towarzyszą komentarze, przedstawiające biografie przedstawicieli niemal 17 pokoleń potężnego rodu. Na terenie dzisiejszej Białorusi znajdowały się niegdyś jego główne majątki; w posiadaniu Radziwiłłów były miasta i miasteczka, m.in. Nieśwież, Mir, Kleck, Słuck i Szczuczyn.
"Kiedy przyjeżdżam na Białoruś, za każdym razem dziwię się, ilu ludzi z ciekawością zajmuje się historią Wielkiego Księstwa Litewskiego i nieodłączną od niej historią naszej rodziny. Dla nas jest to bardzo ważne" - podkreślił Maciej Radziwiłł. Gazeta "Respublika" przypomniała, że Maciej Radziwiłł - potomek Radziwiłła zwanego "Sierotką" - podarował muzeum w nieświeskim zamku eksponaty z własnych zbiorów.
Oryginał łacińskiego albumu z portretami Radziwiłłów jest jednym z dziewięciu znanych tego rodzaju wydań na świecie. Dziś przechowywany jest w białoruskim Archiwum Narodowym i nie jest powszechnie udostępniany.
Nad nowym wydaniem albumu pracowało wydawnictwo Białoruska Encyklopedia, przy udziale sztabu specjalistów. W zbieraniu materiałów pomagał Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, a także litewskie Narodowe Muzeum Sztuki.
Z Mińska Anna Wróbel (PAP)
awl/ ala/