2011-05-30 (PAP) - Unikalne elementy uzbrojenia ochronnego i broni wojskowej oraz paradnej z Europy, Persji i Turcji od XVII do XIX wieku można od poniedziałku oglądać w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy (Wielkopolska), na wystawie „Sztuka w służbie wojny”.
„Prezentowane uzbrojenie pochodzi z czasów niezwykle obfitujących w historyczne wydarzenia – obok pancerzy i szabel pamiętających wiedeńską wiktorię, po broń epoki napoleońskiej i czasy po Kongresie Wiedeńskim” – powiedział PAP dyrektor Muzeum, Wojciech Dąbrowski.
O skuteczności broni decydowały zasady jej użycia i wyszkolenie użytkownika. Zaprezentowano kolekcję regulaminów wojskowych, określających zasady musztry polskich, pruskich i francuskich żołnierzy.
Jednym z najciekawszych eksponatów jest szabla husarska wykonana w XVII w. w manufakturze w Staszowie, tzw. staszówka. Bardzo interesujące są bogato zdobione perskie szable szamszir i kilidż. Spośród tureckiej broni palnej ciekawe są strzelby skałkowe, tzw. janczarki.
Pokazano również elementy uzbrojenia z czasów Napoleona Bonapartego, m.in. pistolet AN XIII, karabin wojskowy AN IX i jego angielski odpowiednik karabin Brown Bess. Interesującą konstrukcją jest XIX – wieczny pistolet wielolufowy, tzw. pieprzniczka. Są także militaria pochodzące z Indii.
Jest też broń obuchowa – najstarsza broń używana przez człowieka, służąca do zadawania prostych, tępych ciosów lub cięć miażdżonych. Na ekspozycji można obejrzeć buzdygany nabijane kolcami, maczugi, topory i buławy.
Ekspozycję przygotowano w pałacu współtwórcy Konstytucji 3-Maja i adiutanta króla Stanisława Poniatowskiego, generała Augustyna Gorzeńskiego. Można ją oglądać do końca października.(PAP)
zak/ ls/