2011-05-23 (PAP) - 1 lipca podczas inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie UE w Warszawie odbędzie się całodniowy festiwal polskiej kultury - zapowiedział w rozmowie z PAP dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński. Narodowy Instytut Audiowizualny koordynuje Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji. Hasło przewodnie programu to: "Uwaga na kulturę!".
"Powodów, dla których zaczynamy od projektu związanego z Czesławem Miłoszem jest kilka; najbardziej oczywistym jest fakt, że trwa Rok Miłosza. 30 czerwca, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Miłosza Fundacja Pogranicze, która jest spadkobiercą - duchowym i materialnym części dziedzictwa Miłosza w Krasnogrudzie, czyli w jego rodzinnym majątku, otwiera Międzynarodowe Centrum Dialogu, można powiedzieć: centrum myśli Miłosza. Jest to pierwszy etap projektu, przygotowywanego od wielu lat przez prezesa Fundacji - Krzysztofa Czyżewskiego. Projekt idealnie wpisuje się w ideę i myśl prezydencji; Miłosz mówił bowiem o rodzinnej Europie narodów, które ze sobą współegzystują, pomimo wielu tarć, konfliktów" - zauważył w rozmowie z PAP Michał Merczyński.
1 lipca w Warszawie, podczas inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie UE, zaplanowano całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się na czterech specjalnie przygotowanych scenach. Na każdej z nich prezentowany będzie inny gatunek muzyczny, m.in. muzyka poważna, program dla dzieci, muzyka etniczna i jazz. W programie inauguracji znajdzie się również prawykonanie 50-minutowej kompozycji Pawła Mykietyna. Scena główna stanie na Placu Defilad, a kolejne - przy Elektrowni Powiśle, na Rynku Nowego Miasta i na Mariensztacie.
"Chcielibyśmy, aby ten dzień był niekończącym się niemal festiwalem skierowanych do bardzo różnych odbiorców. Muzyka jest najlepszym narzędziem dotarcia do publiczności. Nasze muzyczne sceny będą działać przez cały dzień, a niektóre także - w nocy" - powiedział Merczyński.
Prawykonanie utworu Mykietyna odbędzie się w Filharmonii Narodowej. "Kompozycja jest napisana na głos żeński i orkiestrę. W wykonaniu dzieła weźmie udział orkiestra Filharmonii Narodowej. Ciekawostką jest, że Paweł Mykietyn użył w swoim nowym utworze tekstów bardzo młodego i obiecującego aktora" - zwrócił uwagę Merczyński.
Jako największe wydarzenie wieczoru zapowiadany jest koncert polskich i zagranicznych gwiazd na trzech scenach usytuowanych na Placu Defilad. "Projekt przygotowywany jest przez Krzysztofa Maternę i Kubę Wojewódzkiego. Pod Pałacem Kultury i Nauki prezentowane będą bardzo różne formy muzyczne, m.in. klasyka i muzyka współczesna. Hitem tego wieczoru będzie koncert, podczas którego zagraniczni wykonawcy, wykonają covery popularnych polskich utworów" - opowiadał Merczyński.
Jak dodał, teksty polskich piosenek przetłumaczono na język angielski. "Autorzy scenariusza i reżyserzy wieczoru - Krzysztof Materna i Kuba Wojewódzki - starannie dobierali polskie utwory do charakteru i stylu artystycznego gwiazd, które przyjęły nasze zaproszenie" - podkreślił Merczyński.
Zaplanowano również pokaz fajerwerków przy Pałacu Kultury. "To będzie prawdopodobnie pierwszy tego typu, zaprojektowany na taką skalę, pokaz pirotechniczny w Polsce" - zapowiedział szef Instytutu.
W trakcie polskiej prezydencji imprezy kulturalne odbędą się także m.in. w Sopocie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu; będą towarzyszyły spotkaniom europejskich polityków. Jak podkreślił Merczyński, program w poszczególnych miastach powstaje we współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami samorządowymi.
"Postawiliśmy na kulturę lokalną, która zawsze jest w dialogu z kulturą europejską. W każdym z miast, w którym będą odbywać sie projekty związane z naszą prezydencją mamy partnera, z którym ten projekt realizujemy. W Sopocie jest to Nadbałtyckie Centrum Kultury z Gdańska, w Poznaniu - Estrada Poznańska i Fundacja Stary Browar Nowy Taniec, w Krakowie jest to Krakowskie Biuro Festiwalowe itd. Organizacje lokalne aktywnie nam pomagają, bo nie ma sensu tworzyć projektu, który nie jest zakorzeniony w środowisku lokalnym" - zaakcentował.
"Podczas wrześniowego Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się we Wrocławiu zaplanowany jest cały blok debat poświęcony współpracy z organizacjami samorządowymi. Najlepszym dowodem na to, że obywatelska postawa i działalność może doprowadzić do zawarcia z rządem pierwszej po 30 latach umowy społecznej zawartej z rządem, jest ruch Obywateli Kultury" - zauważył.
W opinii Merczyńskiego sposób finansowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji można uznać za modelowy. "Środki, które pozyskujemy pochodzą z: Wieloletniego Programu Rządowego przeznaczonego na prezydencję, budżetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, budżetów miast, w których poszczególne projekty się odbywają, ze środków unijnych oraz od kilku firm, zaangażowanych w to przedsięwzięcie jako partnerzy komercyjni. To wzorcowy model budowania zaplecza finansowego dla tego typu projektów" - ocenił Merczyński.
Szczegółowy program kulturalny dnia inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie UE oraz nazwiska artystów zostaną ujawnione 24 maja na konferencji prasowej w Warszawie.
Agata Zbieg (PAP)
agz/ mlu/ jbr/