Stroje zakonne, urny z ziemią pochodzącą z miejsc największych zwycięstw i klęsk krzyżowców, dwunastowieczne monety - będzie można oglądać na wystawie czasowej, która zostanie otwarta w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
Wystawa jest efektem poszukiwań badawczych i zainteresowań osób z różnych kręgów działalności zawodowej, interesujących się zakonami rycerskimi i tradycją etosu rycerskiego. Większość zbiorów przekazało na wystawę Stowarzyszenie „Szlak Templariuszy". W jego skład wchodzą historycy, archeolodzy, historycy sztuki, historycy prawa, ale przede wszystkim miłośnicy rycerstwa.
"Pszczyna będzie drugim miejscem wystawy. Pierwszy raz pokazaliśmy nasze zbiory w maju tego roku w Bielsku-Białej, zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania" - powiedział w piątek PAP prezes Stowarzyszenia „Szlak Templariuszy" Maciej Sałański.
Historia wypraw krzyżowych sięga 1096 r. Za pierwszy zakon rycerski uważa się Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Jerozolimskiej, zwanych potocznie templariuszami. Powstał w Jerozolimie w 1119 r.
Na ekspozycji zorganizowanej w Muzeum Zamkowym w Pszczynie będzie można obejrzeć wiele przedmiotów, m.in. muzułmańskie czary pochodzące z dwunastego wieku z Syrii, zbiór monet z okresu wypraw krzyżowych, grafiki, obrazy, współcześnie odtworzone stroje zakonne, ziemię pochodzącą z miejsc największych zwycięstw i klęsk krzyżowców, multimedialne przedstawienia zamków krzyżowców w Ziemi Świętej oraz dokumentację fotograficzną z wypraw zorganizowanych przez pasjonatów.
"Zwiedziliśmy wiele miejsc na świecie związanych z zakonami rycerskimi. Mieszkam nawet 2,5 km od Chwarszczan (woj. zachodniopomorskie), miejsca, gdzie znajduje się kaplica Templariuszy, jednego z najważniejszych zabytków związanych z zakonem" - dodał Sałański.
Wernisaż wystawy "Zakony rycerskie: historia i współczesność" w Muzeum Zamkowym w Pszczynie odbędzie się 23 sierpnia. Ekspozycja będzie otwarta do 20 września.
Historia wypraw krzyżowych sięga 1096 r. Za pierwszy zakon rycerski uważa się Ubogich Rycerzy Chrystusa Świątyni Jerozolimskiej, zwanych potocznie templariuszami. Powstał w Jerozolimie w 1119 r. W tym samym czasie pojawiały się również inne zakony, m.in. zakon Rycerzy św. Jana - joannici oraz zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - krzyżowcy.
Wystawę zorganizowali - Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie „Szlak Templariuszy", Muzeum w Bielsku-Białej. (PAP)
ktp/ abe/