Śpiew dawnej Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji usłyszeć będzie można na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Jeden z największych tego typu festiwali w Europie rozpocznie się w niedzielę. W programie festiwalu, który potrwa do 28 sierpnia znajdą się m.in. pieśni religijne Gruzji, renesansowa poezja włoska z akompaniamentem wioli, pieśni kozactwa rosyjskiego i XVIII-wieczne polskie pieśni pokutne i pogrzebowe – powiedziała PAP rzeczniczka imprezy Marzena Mikosz.
Festiwalowa publiczność usłyszy też maryjny "Akatyst" – ułożony współcześnie przez katolickiego księdza Józefa Maja, do którego tradycyjne bizantyjskie melodie ułożył prawosławny kantor z Supraśla – Marcin Abijski.
Nie zabraknie także stałych punktów festiwalu, takich jak warsztaty chóry festiwalowego. W tym roku jego uczestnicy przez cały czas trwania imprezy będą wspólnie przygotowywać nieszpory na Zaśnięcie Matki Bożej, które zostaną odprawione w cerkwi greckokatolickiej.
Codziennie odbywać się będą także jutrznie gregoriańskie, seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu, jego roli w kościele i przekazie oraz wieczorno-nocne taneczne biesiady w ramach Klubu Festiwalowego. Uczestniczą w nich zarówno artyści jak i publiczność.
W tym roku w programie Klubu znajdą się tradycyjne tańce szwedzkie i polskie, pieśni białoruskie i ukraińskie. Wspólna zabawa zaczyna się późnym wieczorem, po koncercie, i trwa zazwyczaj do świtu.
Wśród wykonawców muzyki dawnej, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu znajdą się kantorzy i zespoły z Polski, Włoch, Rosji, i Gruzji. „Ta różnorodność wykonawców, ale także i repertuaru pozwoli nie zapomnieć, iż w naszym +kulturowym rozkroku+ jedną nogą oparci jesteśmy na kulturze łacińskiej, italskiej i – zwłaszcza w Jarosławiu – renesansowej” – dodała Mikosz.
Koncerty tradycyjnie odbywać się będą w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także i w cerkwi.
Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku. Jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które – jak podkreślają organizatorzy – są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Muzyka Dawna”, które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ ls/