01.12.2010. Berlin (PAP) - Niemiecki reżyser Volker Schloendorff odebrał w środę we Frankfurcie nad Odrą nagrodę Viadriny, przyznawaną przez Uniwersytet Europejski Viadrina za zasługi dla porozumienia polsko-niemieckiego. 71-letni Schloendorff jest twórcą filmu "Blaszany bębenek", opartego na powieści Guentera Grassa i nagrodzonego Oscarem w 1980 r. oraz Złotą Palmą festiwalu filmowego w Cannes. W 2006 r. nakręcił zaś film "Strajk - Bohaterka z Gdańska", opowiadający historię Anny Walentynowicz.
"Poprzez swoje filmy Volker Schloendorff zbudował niezapomniane pomniki" - powiedział polski ambasador w Berlinie Marek Prawda, który wygłosił laudację na cześć laureata podczas uroczystości wręczenia nagrody na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W ocenie ambasadora, Schloendorff jest jedną z "najważniejszych osobistości niemieckiego i europejskiego filmu", a także "filmowym dyplomatą".
Sam laureat przyznał, że "nigdy nie troszczył się o stosunki polsko-niemieckie", jednak jego ciekawość z czasem przerodziła się w swego rodzaju "pokrewieństwo" z Polską. Cytowany przez agencję dpa Schloendorff dodał, że nie uważa, by dorównywał znamienitym laureatom nagrody Viadriny z poprzednich lat.
Nagroda Viadriny przyznawana jest od 1999 roku osobom szczególnie zasłużonym dla porozumienia polsko-niemieckiego. Jako pierwszego uhonorowano nią tłumacza Karola Dedeciusa.
W późniejszych latach Viadrina nagrodziła m.in. Adama Michnika, Guentera Grassa, historyka Włodzimierza Borodzieja, a także przewodniczącą Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej Ritę Suessmuth. W zeszłym roku nagrodę otrzymał były polski premier Tadeusz Mazowiecki.
Z Berlina Anna Widzyk (PAP)
awi/ cyk/ kar/