Para Niemców z Guben weźmie w sobotę ślub cywilny w ruinach dawnego kościoła farnego w Gubinie. To pierwsza taka uroczystość w historii tego zabytku, który obecnie jest w remoncie. Po renowacji będzie się w nim mieścić centrum spotkań polsko-niemieckich. Młodzi Niemcy chcą się pobrać w dawnej farze, bo interesują się jej historią, a także dlatego, że pradziadkowie pana młodego też wzięli ślub w tym miejscu.
O zgodę na przeprowadzenie ślubu cywilnego w farze państwo młodzi zwrócili się do Warsztatu Konserwatora Gubińskiej Fary. Tworzą go: gmina Gubin o statusie miejskim, Fundacja Fara Gubińska oraz Stowarzyszenie Wspierające Odbudowę Fary Gubińskiej z Guben.
"Fara od dawna jest symbolem współpracy polsko-niemieckiej. Ślub młodych Niemców po polskiej stronie i wedle naszego prawa też jest przykładem zacieśniania kontaktów między nami" - powiedział burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak, który udzieli ślubu.
Tekst przysięgi małżeńskiej będzie tłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Państwo młodzi zaprosili 70 gości, w tym także przedstawicieli władz niemieckiego Guben.
Po uroczystości mieszkańcy będą mogli zrobić sobie pamiątkową fotografię z nowożeńcami oraz zwiedzić ruiny kościoła.
Jak zaznaczył burmistrz, na razie nie są planowane kolejne śluby.
Pierwsze wzmianki o dawnym kościele farnym w Gubinie pochodzą z 1324 roku. Kościół został wzniesiony w stylu romańskim, w formie trójnawowej bazyliki. Do 1524 r. był to kościół katolicki, a po reformacji stał się protestanckim.
Po zniszczeniach wywołanych trzęsieniami ziemi w XIV wieku obiekt rozebrano, a w jego miejscu rozpoczęto budowę nowego gotyckiego kościoła. Ostatecznego kształtu budowla nabrała w 1844 roku. Obiekt został zniszczony podczas walk toczących się w mieście od lutego do kwietnia 1945 r. Od czasów wojny nie pełni już funkcji religijnych.
Obecnie trwa remont wieży kościelnej. W związku z pracami budowlanymi na obiekcie nie ma dachu, ale ze względu na ślub miejsce to zabezpieczą specjalne siatki.
Remont wieży to pierwszy etap modernizacji całej fary. Po zakończeniu renowacji w farze powstanie centrum spotkań polsko-niemieckich, w którym odbywać się mają m.in. wystawy, koncerty, a także nabożeństwa ekumeniczne.
Wieża ma wysokość 60 metrów, po renowacji będzie to najwyższy punkt widokowy nie tylko w Gubinie, ale i całym regionie.
Przedsięwzięcie związane z renowacją monumentalnej wieży to koszt ok. 2 mln zł; 85 proc. tej kwoty pochodzi ze środków unijnych (programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej).
Renowacja zabytkowego kościoła przeprowadzana jest w ramach zacieśniania kontaktów między mieszkańcami polskiego Gubina i niemieckiego Guben. W 2005 roku powołano polską Fundację Fara Gubińska i niemieckie Stowarzyszenie Wspierające, które wspólnie działają na rzecz odbudowy kościoła.(PAP)
mrd/ hes/