2011-05-10 (PAP) - Nowa biografia Czesława Miłosza, nowe książki Hanny Krall, Philipa Rotha, Wiktora Suworowa, Marka Nowakowskiego, Marka Bieńczyka - to niektóre nowości przygotowane przez wydawców na II Warszawskie Targi Książki, które rozpoczną się w czwartek.
Targową nowością będzie też "Biała Maria" Hanny Krall (Świat Książki), której bohaterami są m.in. mała żydowska dziewczynka, niemiecki hrabia, oficer UB, a także Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz. Akcja rozgrywa się na przestrzeni całego XX wieku. Na tle skomplikowanych i niejednoznacznych losów bohaterów - Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan - autorka pokazuje, że przedmioty niekiedy trwają dłużej niż pamięć o ludziach, którzy ich używali. Inna nowość - "Domek trzech kotów" Marka Nowakowskiego (Świat Książki) - przenosi czytelnika na podwórko warszawskiej kamienicy, gdzie zgodnych dotąd lokatorów dzieli postawa wobec kotki z kociętami, która przybłąkała się tam przed zimą.
Marek Bieńczyk pisząc "Książkę twarzy" (Świat Książki) zainspirował się Facebookiem (na którym zresztą nie ma swojego profilu). Pisarz próbuje stworzyć galerię postaci, które w jakiś sposób są dla niego ważne. Wśród bohaterów są m.in. pisarze (Hemingway, Coetzee, Malaparte, Chateaubriand), tenisiści (Fibak, Borg, Agassi), czy słynni aktorzy (Humphrey Bogart). Nie wszyscy wiedzą, że Andrzej Wajda studiował w Akademii Sztuk Pięknych i całe życie rysował, choć jedynie dla własnej przyjemności. W nowej książce Andrzej Wajda "Rysunki z całego życia" (Świat Książki) znajdziemy – często zabawnie podpisane – portrety wielkich artystów, jak Czapski, Mrożek, Kantor, Holoubek, Lem, Polański, Robert Altman i Herbert von Karajan, akwarele i plany sytuacyjne do kręconych filmów.
Właśnie po raz pierwszy po polsku ukazała się jedna z ostatnich powieści Henry'ego Jamesa - "Złota czara" (Prószyński i S-ka), uważana przez samego autora za jego najlepszą powieść. „Złota czara”, studium zdrady, zazdrości i namiętności. Na targach pojawi się też książka "Fakty" Philipa Rotha (Czytelnik), niekonwencjonalna autobiografia pisarza opowiadająca o beztroskim dzieciństwie lat trzydziestych i czterdziestych, poznawaniu amerykańskiego stylu życia w college’u w latach pięćdziesiątych, starciu początkującego pisarza ze społecznością żydowską, oburzoną zbiorem opowiadań "Goodbye, Columbus", oraz na odkryciu, pod koniec lat sześćdziesiątych, nieujawnionej dotąd strony jego talentu, co doprowadziło do powstania "Kompleksu Portnoya". Inna targowa nowość to "Żmijojad" Wiktora Suworowa (Rebis), kolejny, po "Kontroli" i "Wyborze", tom serii powieści historycznych, których bohaterką jest Nastia Strzelecka. Akcja książki rozgrywa się w 1936 roku, kiedy w Związku Radzieckim toczy się walka o władzę między Stalinem a trzema skłóconymi siłami - kierownictwem partii, dowództwem Armii Czerwonej i szefostwem NKWD.
Na targach będą też miały premiery dwie powieści znanych publicystów. "Zgred" Rafała Ziemkiewicza (Zysk), to napisana w formie dziennika kronika wydarzeń w Polsce pomiędzy lutym a kwietniem 2010 roku, zaś "Czas niedokonany" Bronisława Wildsteina (Zysk) to epicka opowieść przedstawiająca losy kilku pokoleń rodziny Broków na tle historii XX wieku.
Targowymi nowościami będą też "Skrwawione ziemie" Timothy Snydera (Świat Książki) - praca o mechanizmach totalitaryzmu i morderstwach, uzasadnianych polityką i gospodarką na terenach Europy Środkowej i Wschodniej XX wieku oraz "Polska" Adama Zamoyskiego (Wydawnictwo Literackie), której autor na niespełna 400 stronach omawia dzieje Polski od prapoczątków po dzień dzisiejszy.
II Warszawskie Targi Książki odbywać się będą w dniach 12-15 maja w warszawskim PKiN. (PAP)
aszw/ ls/