Wystawa i aukcja audiodeskrypcji dzieł czołowych artystów sztuki współczesnej m.in. Mikołaja Długosza, Maurycego Gomulickiego, Leszka Knaflewskiego odbędzie się w Warszawie. To pierwsza tego rodzaju wystawa w Polsce. "To sztuka, której nikt nie widział" - zachęcają organizatorzy. Audiodeskrypcja to przekład treści obrazów i filmów na słowa. Dzięki tym opisom osoby niewidome mogą uczestniczyć w sztuce, zwiedzać galerie, muzea, oglądać filmy czy sztuki teatralne.
"W wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzi się audiodeskrypcja, udostępnianie sztuki za jej pośrednictwem jest już standardem. Celem wystawy i aukcji jest popularyzacja audiodeskrypcji w Polsce" - powiedział PAP współpomysłodawca wydarzenia Mateusz Książek z agencji reklamowej DDB Warszawa.
Jak tłumaczył, organizatorzy poprosili czołowych polskich artystów o przekazanie swoich prac. Następnie stworzyli ich audiodeskrypcje i to właśnie audiodeskrypcje, a nie oryginalne prace, będą zaprezentowane w przestrzeni galerii i wystawione na aukcji.
Wystawa i aukcja odbędzie się w czwartek w galerii Leto w Warszawie. Na ścianach galerii zamiast obrazów zawisną odtwarzacze MP3 i słuchawki. Goście galerii wysłuchają audiodeskrypcji i przekonają się, że sztukę można zobaczyć dzięki słowom.
"Przez moment i widzący, i niewidomi będą odbierać sztukę w ten sam sposób" - podkreślił Książek. Opisy przeczytał aktor Arkadiusz Jakubik, znany z filmu "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego.
Goście galerii będą mogli następnie kupić dzieła na aukcji. Na licytacji będzie można kupić dzieła podarowane przez czołowych artystów sztuki współczesnej, m.in. Mikołaja Długosza, Maurycego Gomulickiego, Leszka Knaflewskiego, a także Karola Radziszewskiego, Zbyszka Rogalskiego, Tomka Saciłowskiego, Aleksandrę Ska, Łukasza Surowca i Radka Szlagę.
"Podczas aukcji trzeba będzie kierować się wyłącznie słuchem i wyobraźnią. Oryginalne prace kupujący otrzymają dopiero po imprezie. Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz Fundacji Audiodeskrypcja zajmującej się popularyzacją i standaryzacją audiodeskrypcji w Polsce" – powiedział Książek.
Fundacja Audiodeskrypcja, która jest organizatorem wydarzenia, w swoich programach szkoli pracowników muzeów i galerii, a także tworzy i konsultuje audiodeskrypcje. Prace udało się pozyskać dzięki uprzejmości artystów oraz galerii: Art Agenda Nova, Le Guern, Leto, Raster. (PAP)
nno/ ls/