2011-05-14 (PAP) - Ministerstwo kultury zostanie właścicielem Państwowego Instytutu Wydawniczego - zapowiedział w sobotę szef resortu Bogdan Zdrojewski. Według niego stanie się to jeszcze w tym roku. O szczegółach ma rozmawiać we wtorek z premierem. Obecny właściciel PIW - minister skarbu państwa zdecydował o postawieniu Instytutu w stan likwidacji.
Wcześniej Zdrojewski mówił dziennikarzom, że PIW zmieni właściciela jeszcze w tym roku; stanie się nim ministerstwo kultury. "Stosowne porozumienie między mną a ministrem Gradem zostało już zawarte" - poinformował.
Minister dodał, że Aleksander Grad stawia teraz PIW w stan likwidacji po to, aby usunąć instytucję ze struktury ministerstwa skarbu i umożliwić przejęcie przez resort kultury.
"Po uchwaleniu ustawy u organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej będzie bowiem szansa na to, że to minister kultury będzie mógł być organem założycielskim dla tej instytucji. PIW stałby się instytucją kultury" - tłumaczył.
Zdrojewski zapewnił, że po przeprowadzeniu zmian PIW będzie nadal wydawał książki; firma zmieni jednak swą strukturę prawną i będzie działała w oparciu o inną niż do tej pory ustawę: ustawę o organizowaniu działalności kulturalnej, a nie - o prawie handlowym.
Podpis Donalda Tuska znajduje się na 280. pozycji na liście podpisów w obronie PIW, wystawionej podczas trwających Warszawskich Targów Książki. Na pozycji 80. podpisał się minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Państwowy Instytut Wydawniczy obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. To jedno z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw, które opublikowało w serii "Współczesna Proza Światowa" takie tytuły jak "Sto lat samotności" Marqueza, "Imię róży" Eco, "Blaszany bębenek" Grassa, w serii "Rodowody Cywilizacji" ukazywały się najważniejsze książki o historii kultury.
Inne "kultowe" serie PIW to m.in. Biblioteka Myśli Współczesnej (zwana popularnie plus, minus, nieskończoność) czy Biografie Sławnych Ludzi. PIW jest również wydawcą publikacji encyklopedycznych. Do najbardziej znanych należą m.in. "Literatura polska" Jana Tomkowskiego, "Słownik mitów i tradycji kultury" Władysława Kopalińskiego. PIW jest właścicielem polskich praw autorskich do powieści Hermanna Hessego i Milana Kundery. (PAP)
agz/ aszw/ mag/