04.04.2011 aktualizacja 15.08.2016

Pochwała "utrwalaczy" wesprze remont pomnika Hasiora

2011-04-04 (PAP) - Prezes Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego Wiesław Gąsior, chce sprzedać na aukcji inskrypcję gloryfikują system komunistyczny, pochodzącą z monumentu Organy autorstwa Władysława Hasiora.

hasior„Chcemy, aby dochód ze sprzedaży napisu pokrył brakującą sumę za remont pomnika” – poinformował w poniedziałek PAP Gąsior.

Napis usunięty podczas renowacji pomnika brzmi:"Wiernym synom ojczyzny poległym na Podhalu w walce o utrwalenie władzy ludowej - społeczeństwo Ziemi Krakowskiej w 1000-lecie Państwa Polskiego 1966 roku".

Gruntowny remont pomnika zakończył się w listopadzie ubiegłego roku i kosztował ponad 30 tys. zł. Fundacji brakuje 8 tys. zł na pokrycie całkowitego kosztu remontu. Podczas renowacji, zgodnie z uchwałą rady gminy Czorsztyn, wykuto dawny napis.

Prezes Fundacji jest przekonany, że napis uda się sprzedać za dobrą cenę. „Patrząc, jakim powodzeniem cieszyły się inne pamiątki po komunizmie, np. pomniki Lenina czy fragmenty muru berlińskiego, myślę, że tablica również znajdzie nabywcę” – powiedział Gąsior.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się aukcja napisu i jaka będzie cena wywoławcza. „Najpierw metalowe litery muszą przejść konserwację. Później przygotujemy odpowiednią tablicę i zainstalujemy na niej napis” – mówi Gąsior.

Renowacja Organów rozpoczęła się pod koniec września ubiegłego roku i trwała dwa miesiące. Prace polegały na oczyszczeniu pomnika metodą piaskowania, uzupełnieniu i wymianie skorodowanych elementów stalowej konstrukcji i poszycia oraz pokryciu całości antykorozyjną powłoką; monument wygląda jak nowy.

Renowacja podupadającego monumentu autorstwa wybitnego artysty, wzbudzała wiele kontrowersji wśród lokalnych władz, stowarzyszeń i artystów. Remontowi pomnika stanowczo sprzeciwiało się m.in. pięć stowarzyszeń z Podhala: Klub im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem, Zarząd Główny Związku Podhalan, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Zakopanem, Związek Polskiego Spisza oraz Towarzystwo Przyjaciół Orawy. Stowarzyszenia te twierdzą, że monument autorstwa Hasiora to symbol komunistycznej władzy.

W obronie pomnika na Snozce stanęli m.in. artyści związani ze środowiskiem akademickim. Ich zdaniem, pomnik ten jest dziełem sztuki, a wszelkie konotacje polityczne przypisywane monumentowi powinny zostać zażegnane, ponieważ intencją autora nie było gloryfikowanie władzy komunistycznej.

Pomnik autorstwa Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka w powiecie nowotarskim, powstał w 1966 roku. Monument od lat popadał w ruinę, a jego mocno skorodowana konstrukcja zagrażała turystom.

Autor monumentu, nieżyjący od 12 lat Władysław Hasior, skierował w 1993 roku list do władz gminy Czorsztyn, w którym prosił o przemianowanie swojego dzieła przez zmianę inskrypcji.

Zgodnie z uchwałą rady gminy Czorsztyn z 2009 roku, nazwa pomnika została oficjalnie zmieniona z Pomnika ofiar walk wewnętrznych po II Wojnie Światowej na powszechnie funkcjonującą - Organy. Dawny napis "Wiernym synom ojczyzny poległym na Podhalu w walce o utrwalenie władzy ludowej - społeczeństwo Ziemi Krakowskiej w 1000-lecie Państwa Polskiego 1966 roku" został usunięty podczas remontu monumentu. (PAP)

szb/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL