Prochy rotmistrza Witolda Deimla, oficera 10.Pułku Dragonów 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, zostaną sprowadzone do rodzinnego Bielska-Białej. We wrześniu - zgodnie z wolą żołnierza - zostaną złożone na bielskim cmentarzu.
Chorąży Krzysztof Gonera z biura prasowego 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, która kontynuuje tradycje 1 Dywizji Pancernej generała Maczka, poinformował we wtorek, że bielskie uroczystości zaplanowano na 23 września. Wówczas w kościele garnizonowym świętej Trójcy odprawiona zostanie msza święta. Prochy rotmistrza zostaną złożone w rodzinnej kwaterze.
"Pochowany zostanie z honorami, zgodnie z ceremoniałem wojskowym” - poinformował chorąży.
1. Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka została sformowana w lutym 1942 roku w Szkocji. Pod koniec lipca 1944 roku została przerzucona do Normandii. Walczyli we Francji, Belgii i Holandii, wyzwalając wiele miejscowości, a także w Niemczech, gdzie uczestniczyła w ataku na bazę Kriegsmarine w Wilhelmshaven.
Delegacja Dywizji wyjedzie do Reading w Wielkiej Brytanii po urnę z prochami oficera na początku września. Oficerowie otrzymają także pamiątki po Witoldzie Deimlu, które - zgodnie z jego życzeniem – trafią do sali tradycji żagańskiej „Czarnej Dywizji”. Podczas drogi powrotnej odbędzie się ceremonia upamiętniająca rotmistrza w Kościele Polskim w Bredzie w Holandii. To miasto zostało wyzwolone w 1944 roku przez "maczkowców". Do Polski rotmistrz symbolicznie powróci 8 września. Urna zostanie złożona w kościele garnizonowym w Żaganiu, a następnie trafi do Bielska-Białej.
„Postać naszego znamienitego poprzednika budzi w nas głęboki szacunek, poczucie dumy oraz daje przykład godny do naśladowania. Jest wielkim wyróżnieniem móc reprezentować wszystkich żołnierzy dywizji w tak historycznej chwili” - powiedział szef wydziału wychowawczego Dywizji, ppłk Stanisław Sokołowski.
Witold Aleksander Deimel urodził się 19 listopada 1916 roku. W latach 30. XX wieku prowadził III Drużynę Harcerską im. Kazimierza Puławskiego w Bielsku. W 1933 roku zdał maturę w Państwowym Gimnazjum Polskim w Bielsku, a pięć lat później ukończył wydział dyplomatyczny w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie.
Po wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie skończył Szkołę Podoficerską w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Coetquidan. Po klęsce Francji trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił służbę w 10. Pułku Dragonów, z którym przeszedł całą kampanię 1944-1945.
Po wojnie rotmistrz zamieszkał w Londynie. W Oxfordzie, na polskim wydziale prawa kontynuował studia, i w 1946 roku został magistrem prawa. Po demobilizacji zdecydował się na emigrację. W Anglii pracował jako dziennikarz radiowy w BBC. W latach 1968–1987 był sekretarzem oraz prezesem Światowego Związku Kół 1. Dywizji Pancernej. Miał trójkę dzieci. Zmarł w Londynie 3 stycznia 2009 roku.
1. Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka została sformowana w lutym 1942 roku w Szkocji. Pod koniec lipca 1944 roku została przerzucona do Normandii. Walczyli we Francji, Belgii i Holandii, wyzwalając wiele miejscowości, a także w Niemczech, gdzie uczestniczyła w ataku na bazę Kriegsmarine w Wilhelmshaven. Po wojnie żołnierze pełnili zadania okupacyjne w północnozachodnich Niemczech. W połowie 1947 roku jednostka wróciła do Szkocji, gdzie została zdemobilizowana. (PAP)
szf/ ls/