2011-05-14 (PAP) - W sobotę, trzeciego dnia II Warszawskich Targów Książki publiczność dopisała, choć kolejek po bilety nie było. W sobotę na targach szczególne miejsce zajmował reportaż, cały dzień odbywały się spotkania z finalistami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
Honorowe miejsce w sobotnim programie zajmowały spotkania z nominowanych do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki - Wojciechem Góreckim, Peterem Idlingiem, Johnem Pomfretem, Chloe Hooper.
Najwięcej zainteresowanych zgromadziło spotkanie z tegoroczną laureatką rozstrzygniętej w piątek nagrody - białoruską dziennikarką i pisarką Swietłaną Aleksijewicz, autorką książki "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". To zbiór reportaży o wojnie widzianej oczyma kobiet, które podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej pełniły rolę sanitariuszek, lotniczek, zwiadowczyń, czołgistek, snajperek, żołnierzy walczących na pierwszej linii i pracujących na tyłach, w zaopatrzeniu. Aleksijewicz pisze o bolesnym zderzeniu idealistycznych wyobrażeń z rzeczywistością frontu, barbarzyńskich warunkach polowych, braku higieny, brudnej bieliźnie i wszach, wojennych miłościach i śmierci. Przed wydaniem książki w Rosji autorka walczyła z cenzurą, oskarżana o prymitywny naturalizm, a przede wszystkim podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej. Książkę z rosyjskiego przełożył Jerzy Czech, który także uhonorowany został nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Podczas sobotniego spotkania Swietłana Aleksijewicz przypomniała, że jej książka była gotowa już w 1983 roku, dwa lata przeleżała w wydawnictwie i ukazała się w 1985 roku. Inne jej książki to m.in. "Ostatni świadkowie", "Ołowiane żołnierzyki", "Krzyk Czarnobyla". Swoją pracę Aleksijewicz określa, jako "pisanie kroniki czerwonego imperium" - próbę przedstawienia tego, co dzieje się na gruzach dawnego ZSRR. "Wcześniej mieliśmy przymusową ideologię, a teraz mamy przymusową pustkę" - podsumowuje pisarka, która obecnie pracuje nad książką "Wriemia siekond-hend: koniec krasnogo czełowieka" ( "Czas second-hand: koniec czerwonego człowieka"), która, wbrew planowanemu tytułowi, pokazuje, że mentalność radziecka ma się jeszcze zupełnie dobrze, a "krasnych ludiej" w krajach byłego ZSRR jest jeszcze bardzo wielu.
Chwile triumfu przeżywa na II Warszawskich Targach Książki wydawnictwo Czarne, które właśnie obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Opublikowało nie tylko książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", ale także trzy inne z pięciu tytułów, które znalazły sie w finale nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Wśród 20 książek, które zostały w czwartek nominowane do Literackiej Nagrody Nike aż siedem to tytuły opublikowane przez Czarne.
Trzeciego dnia targów odbyły się też m.in. spotkanie wokół wydanych niedawno listów Czesława Miłosza i Kota Jeleńskiego, promocja nowej powieści Bronisława Wildsteina "Czas niedokonany" oraz pokaz mody kreacji inspirowanych książką. W sobotę odbędą się spotkania m.in. z Władysławem Bartoszewskim, Józefem Henem, Hanną Krall, Andrzejem Wajdą, Barbarą Kosmowską, Januszem Głowackim, Ewą Lipską, Sylwią Chutnik, Wojciechem Kuczokiem, Jackiem Dehnelem, Katarzyną Grocholą.
W sobotę w ramach II Warszawskich Targów Książki odbędzie się pokaz mody "Reading is a Fashion", na którym studenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru zaprezentowali kreacje inspirowane książkami. Kreacje, które zobaczymy w sobotę powstały, jako owoc konkursu dla młodych projektantów "Reading is a Fashion", którego celem było promowanie nie tylko mody, ale także czytelnictwa. Kreacje - przede wszystkim modele damskie - wykonane zostały z materiałów wtórnych, papieru oraz gazet w połączeniu z tkaniną. Inspiracja książką zaowocowała bardzo różnorodnymi kreacjami: niektórzy uczestnicy konkursu skupiali się na formie książki - spomiędzy fałd strojów wystawały zakładki, a na tkaninie pojawiał się tekst. Ale były też głębsze inspiracje treścią książek. Szczególnie często pojawiały się nawiązania do bajek - "Alicji w Krainie Czarów", "Calineczki".
Po raz pierwszy Warszawskie Targi Książki będą uczestniczyły w Nocy Muzeów. Wieczorem odbędzie się spotkanie z Józefem Henem oraz debata "Miłosz vs Kisiel". (PAP)
aszw/ malk/