15.12.2010 aktualizacja 08.08.2016

Towarzystwo Bambrów Poznańskich przegrało proces o budynek swojego muzeum

15.12.2010. Poznań (PAP) - Towarzystwo Bambrów Poznańskich przegrało z Muzeum Narodowym w Poznaniu proces o wydanie budynku, w którym mieści się Muzeum Bambrów. Wyrok w tej sprawie ogłosił w środę poznański sąd okręgowy.

"Jeżeli chodzi o żądanie Towarzystwa Bambrów Poznańskich (...) o przeniesienie własności nieruchomości na rzecz towarzystwa sąd uznał, że żądanie to jest bezzasadne. Zgodnie z prawem przysługuje ono tylko samoistnemu posiadaczowi gruntu w dobrej wierze, którym TBP nie było. Posiadało budynek na podstawie umowy i wiedziało do kogo należy własność gruntu" - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Sławomira Hańczewska.

Sąd odrzucił żądanie Towarzystwa Bambrów Poznańskich, by Muzeum Narodowe zwróciło mu pieniądze, które wydało na budowę obiektu. Zwrotu nakładów można się domagać po uprawomocnieniu wyroku o wydaniu.

Budowa Muzeum Bambrów Poznańskich zakończyła się pod koniec 2003 roku. W czasie realizacji inwestycji okazało się, że Towarzystwo Bambrów Poznańskich nie ma pieniędzy na zapłatę faktur wykonawcy. Muzeum od początku swojej działalności balansowało na skraju bankructwa

Muzeum Bambrów zawiera głównie zbiory zgromadzone przez wiele lat przez towarzystwo oraz oddane w depozyt przez poznańskie rodziny bamberskie. Upamiętnia historię poznańskich bambrów, imigrantów z niemieckiego Bambergu, osiadłych w XVIII wieku w podpoznańskich wsiach.

Osadnicy z Bambergu w południowej Frankonii przybyli w okolice Poznania w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach (obecnie dzielnicach miasta) zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy. Na zaproszenie władz miasta Poznania, do połowy XVIII przybywały bamberskie rodziny, które zasiedliły m.in. wsie Luboń, Dębiec, Jeżyce, Winiary, Rataje i Wildę.

Osadnicy dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się one jego dzielnicami, a potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część społeczeństwa Poznania. (PAP)

rpo/ ls/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL