Parada w historycznej oprawie i koncert na olbrzymim bębnie rozpoczęły w sobotę w Gdańsku 751. Jarmark św. Dominika. To najstarsza impreza handlowo-kulturalna w Polsce oraz jedna z największych w Europie.
W wielobarwnej paradzie Traktem Królewskim, czyli ulicami Długą i Długi Targ, obok aktorów przebranych za historyczne i mityczne postaci szli m.in. Złoty Hermes (opiekun kupców), Kogut - symbol jarmarku, a także bębniarze i trębacze. W orszaku były także słynne historyczne postaci świata nauki i kultury związane z Gdańskiem, m.in. Jan Heweliusz, Jan Uphagen i Daniel Gabriel Fahrenheit.
Już po raz drugi częścią ceremonii inauguracji jarmarku był koncert na olbrzymim bębnie (10 metrów średnicy membrany i 1,5 metra wysokości) na scenie przed Zieloną Bramą, połączony z rytmicznym odliczaniem 751 uderzeń. Organizatorzy jarmarku, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. twierdzą, że jest to największy bęben świata.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark.
Kupcy będą handlować na ponad tysiącu stoisk; ponad 80 proc. powierzchni jarmarku zajmą kramy: kolekcjonerskie, rzemieślnicze, artystyczne oraz proponujące regionalne produkty spożywcze. Handel odbywa się w centrum zabytkowego Gdańska na 30 ulicach i zajmuje 41 tys. metrów kwadratowych.
W trakcie trwającego 23 dni jarmarku (do 21 sierpnia) przewidziano wiele imprez kulturalnych. Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich powiedziała, że w tym roku podczas jarmarku odbędzie się ponad 40 koncertów, m.in. w sobotę wieczorem wystąpi John Porter oraz zespół Łąki Łan. W weekendy koncerty odbywać się będą na scenie przy Zielonej Bramie i wystąpią m.in. Królewska Orkiestra Salonowa, alternatywny zespół Paula i Karol oraz Village Kollektiv.
Po raz pierwszy w tym roku podczas jarmarku rozegrana zostanie gra miejska "Na tropie koguta". Scenariusz gry nawiązuje do historycznego podziału Głównego Miasta w Gdańsku na cztery dzielnice (kwartały). Gracze będą musieli odbyć wędrówkę oraz rozwiązać zadania otrzymane podczas zwiedzania miasta.
W niedzielę procesja ulicami śródmieścia rozpocznie Morski Odpust św. Dominika, który stanowi "duchową pamiątkę religijnych korzeni jarmarku". Podczas festiwalu "Dusza jarmarku" odbędzie się cykl plenerowych projekcji filmowych pod hasłem: "różne oblicza przyjaźni", zwiedzającym zostaną udostępnione zakamarki kościoła św. Mikołaja, po których oprowadzać będą bracia dominikanie.
Z okazji obchodzonego Roku Jana Heweliusza zaplanowano wiele wydarzeń przybliżających życie i działalność gdańskiego astronoma. Ryciny gwiazdozbiorów podziwiać będzie można na "Przystanku sztuki i nauki - sięgaj gwiazd"; przygotowano także grę planszową "Jan Heweliusz" i pokaz mody inspirowanej rycinami gwiazdozbiorów "Gwiazdy Heweliusza" autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka. Odbędzie się także koncert w hołdzie astronomowi "Galaktyka Dźwięków".
Tradycyjnie podczas jarmarku odbędą się też m.in. "Koncerty pod gwiazdami", "Bajkowisko" adresowane do dzieci, Gdański Festiwal Carillonowy i Święto Chleba.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. W minionych dwóch latach Jarmark św. Dominika odwiedziło po prawie osiem milionów osób każdego roku.(PAP)
bls/ mki/