2011-05-19 (PAP) - W Krakowie otwarto w czwartek Muzeum Sztuki Współczesnej - MOCAK. Możemy skutecznie zabiegać o to, żeby Polska kojarzyła się z nowoczesną sztuką - powiedział podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski.
MOCAK (Museum of Contemporary Art in Krakow) powstał na terenie byłej Fabryki Schindlera w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie. Budynek ma 10 tys. mkw. powierzchni, z czego 4 tys. mkw to powierzchnia ekspozycyjna.
Prezydent Komorowski mówił podczas uroczystości, że w Polsce jest wiele inicjatyw zmierzających do stworzenia placówek prezentujących sztukę współczesną. "To jest zjawisko narastające. Według mnie, odpowiadające na realne zapotrzebowanie i realne możliwości stojące przed Polską. Nie odbudujemy w kraju wiele zabytków zniszczonych przez pożogę wojenną, nie zrekompensujemy tak łatwo gigantycznej straty w dziedzictwie narodowym (...). Nie kupimy wielkich dzieł impresjonistów" - ale
"możemy skutecznie zabiegać o to, żeby Polska kojarzyła się z nowoczesną sztuką i aby mogła pokazała swoje ambicje dogonienia i konkurowania ze światem nowoczesności także na obszarze sztuki i kultury" - powiedział prezydent.
Komorowski wyraził nadzieję, że podobna placówka powstanie także w Warszawie. Prezydent podarował MOCAK pracę Barbary Jonscher "Portret Aliny Szapocznikow".
Prezydent obejrzał dwie wystawy "Historię w sztuce" oraz kolekcję MOCAK-u i napisał w księdze pamiątkowej: "W przekonaniu o potrzebie ciągłej obecności artystów w najważniejszych nurtach debaty nad kondycją ludzi i społeczeństw, z najlepszymi życzeniami wielu sukcesów w dokumentowaniu bogactwa i różnorodności sztuki naszych czasów oraz skutecznej promocji polskich twórców w świecie - prezydent Bronisław Komorowski".
"Jestem szczęśliwa, że mogę oddać Krakowowi i powiem patetycznie, również Polsce, miejsce dla sztuki współczesnej tak fantastycznie zaprojektowane i wyposażone" - mówiła dyrektor MOCAK Anna Maria Potocka.
Zdaniem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego - "wchodzimy w nową fazę muzealnictwa w Polsce". "Sądzę, że będzie to muzeum promieniujące nie tylko na Polskę" - powiedział Majchrowski. Jak podkreślił, MOCAK to nie tylko instytucja kulturalna, ale też element rewitalizacji Zabłocia - poprzemysłowej dzielnicy Krakowa.
Na oficjalne otwarcie placówki przybyło kilkaset osób. Wśród gości byli m.in. Mirosław Bałka, Edward Dwurnik, Maurycy Gomulicki, Katarzyna Kozyra, Grażyna Kulczyk, Bartek Materka, Anda Rottenberg, Shinji Ogawa, dyrektor warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Fabio Cavallucci, Krystyna Zachwatowicz. Był także architekt, który zaprojektował gmach MOCAK, Claudio Nardi.
W Muzeum, które będzie dostępne dla publiczności od piątku, przygotowano sześć wystaw. "Historia w sztuce" to prezentacja dokonań 44 artystów, którzy w swoich pracach odnoszą się do historii, obiegowych wyobrażeń na temat dziejów i sposobu przedstawiania wydarzeń z przeszłości. Widzowie będą mogli zobaczyć także znaczną część kolekcji własnej MOCAK-u, w której są prace 30 artystów z Polski i z zagranicy.
Dwie kolejne ekspozycje to fotografie Maurycego Gomulickiego z cyklu "Bibliophilia" i wystawa prac 15 młodych polskich artystów, którzy uczestniczyli w pierwszej polskiej edycji konkursu stypendialnego szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildewart. MOCAK ma także księgozbiór i obrazy przekazane przez wybitnego historyka sztuki prof. Mieczysława Porębskiego.(PAP)
wos/ abe/ gma/