2011-05-20 (PAP) - XIX Wytopki Ołowiu odbędą się w niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni (Świętokrzyskie). Atrakcją imprezy będzie pokaz elektrolizy miedzi metodą Stanisława Łaszczyńskiego. Wytopki są imprezą Muzeum Wsi Kieleckiej nawiązującą do bogatych tradycji górnictwa kruszcowego i hutnictwa w Górach Świętokrzyskich. W programie znalazły się pokazy wytopu ołowiu i wypalania węgla drzewnego.
Jak powiedział PAP Leszek Gawlik z muzeum, Łaszczyński to pochodzący z Wielkopolski chemik i filozof, który studiował w Krakowie, a doktorat robił w Berlinie. W 1906 roku opatentował prostą i nowatorską metodę elektrolizy miedzi. Tą metodą produkował miedź z rud uzyskiwanych w starych kopalniach w podkieleckiej Miedziance. Wśród jego wynalazków był też sposób konfekcjonowania materiału wybuchowego nazwanego miedziankitem.
Łaszczyński zginął 5 września 1939 roku w Kielcach. Niemcy rozstrzelali go, gdy próbował bronić przed aresztowaniem parę młodych ludzi.
Zdaniem Gawlika Łaszczyński wniósł ogromny wkład w rozwój światowego przemysłu, a geniusz jego wynalazków polegał na prostocie. Stosowana przez niego metoda pozyskiwania miedzi została potem niezależnie opatentowana w USA, a Amerykanie pominęli jego wkład. Do tej pory – po ponad stu latach – metodą Łaszczyńskiego produkowane jest do 10 proc. miedzi na świecie.
Zwiedzający skansen w Tokarni będą mogli zobaczyć także jak pozyskiwano dziegieć, jak pracował kowal, garncarz czy wikliniarz. Odbędzie się kiermasz rękodzieła i występy zespołów ludowych. Na zakończenie imprezy hity Boney M. zaprezentuje publiczności zespół Babylon. (PAP)
agn/ abe/