30.03.2011 aktualizacja 08.08.2016

Zdjęcia z planów filmowych Wojciecha Jerzego Hasa - na wystawie w Krakowie

2011-03-30 (PAP) - Fotografie z planów filmów zrealizowanych przez Wojciecha Jerzego Hasa można do 27 kwietnia oglądać na wystawie „Wojciech Jerzy Has - mistrz i wizjoner” w Urzędzie Miasta Krakowa. Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji przekazanej Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przez wdowę po reżyserze Wandę Ziembicką-Has oraz Alinę Skarżyńską.

„Pokazujemy tylko część zbiorów. W sumie otrzymaliśmy ponad 700 zdjęć, za które jesteśmy niezwykle wdzięczni” - mówił podczas wernisażu dyrektor Muzeum Historii Fotografii Maciej Beiersdorf.

Widzowie mogą zobaczyć zdjęcia z planów sześciu filmów Hasa m.in. z „Pętli”, „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Złota”. Reżyser używał tego typu zdjęć tzw. werkfotosów podczas pracy do komponowania kadrów, poprawiania ujęć i scenografii.

„Uważam, że Wojciech Jerzy Has, wielki europejski twórca zasłużył na to, by kolejne pokolenia wiedziały, kim był ten bezkompromisowy artysta” – powiedziała PAP Wanda Ziembicka-Has. Jak mówiła, podarowała zdjęcia Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, bo to było jego miasto, za którym tęsknił. „On się tu urodził, tu przeżywał pierwsze miłości, tu kończył studia. Kraków przewija się w filmowych kadrach, najbardziej w +Jak być kochaną+. Jest tu także Krakowska Szkoła Filmowa, która od zeszłego roku nosi imię Wojciecha Jerzego Hasa” – dodała.

Wystawę przygotowało Muzeum Historii Fotografii i Rada Dzielnicy V. Wstęp jest bezpłatny.

Wojciech Jerzy Has urodził się 1 kwietnia 1925 roku w Krakowie, zmarł 3 października 2000 roku w Łodzi. Po wojnie studiował na ASP w Krakowie, w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa.

W 1946 r. ukończył Kurs Przysposobienia Filmowego w tzw. „PRAFILMÓWCE” (obecnie w budynku tym swoją siedzibę ma Muzeum Historii Fotografii). W latach 1951-1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, a od 1955 r. m.in. w Zespole Autorów Filmowych "Syrena".

W 1957 r. Has zadebiutował fabularną "Pętlą", wyreżyserowaną na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Markiem Hłaską. Zrealizował 14 filmów pełnometrażowych. Wszystkie były adaptacjami utworów literackich. Był wykładowcą łódzkiej Filmówki, gdzie pracował na Wydziale Reżyserii, a w latach 1990-1996 był rektorem tej uczelni, której Senat pośmiertnie przyznał mu doktorat honoris causa. W 1998 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w działalności artystycznej i zasługi w pracy dydaktycznej. (PAP)

wos/ abe/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL