Ponad 3 tys. osób weźmie udział w Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa organizowanym w Krakowie przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Potrwa on od czwartku do niedzieli. Gościem zlotu ma być jego honorowy patron, prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną.
Do Krakowa przyjadą reprezentanci pięciu organizacji: ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” – Federacji Skautingu Europejskiego, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Miejscem spotkania młodych ludzi będą Łagiewniki, gdzie stanie namiotowe miasteczko.
W czwartek wieczorem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mszę św. inaugurująca zlot odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Pierwsze zastępy skautowe w Polsce powstały w 1910 r., a pierwsze drużyny w 1911 r. Polskie harcerstwo narodziło się pod skrzydłami Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" - w lutym 1911 r. na spotkaniu we Lwowie zapada decyzja o potrzebie utworzenia skautingu w Polsce.
Zlot obywa się pod hasłem „Całym życiem - przygoda XXI”. „Pierwsza część tego hasła to odwołanie do pierwszych słów przyrzeczenia harcerskiego, do tradycji i ideałów harcerskich, które są niezmienne - służba Bogu, Ojczyźnie i bliźnim” - powiedział PAP komendant Zlotu harcmistrz Krzysztof Jerzy Piaseczny.
„Przygoda XXI to spojrzenie w przyszłość. Żyjemy, zwłaszcza młode pokolenie harcerek i harcerzy, w wolnej Polsce, w globalnym świecie, więc pamiętając o historii musimy patrzeć w przyszłość, myśleć o nowoczesnym harcerstwie, tak aby ci, którzy przejdą harcerską szkołę charakterów, stawali się elitą nowoczesnego społeczeństwa” - dodał Piaseczny.
Harcerze w trakcie zlotu zamierzają na wytypowanych wcześniej 120 krakowskich podwórkach zamontować nowe urządzenia do zabaw dla dzieci. Będą to kolorowe samochodziki i lokomotywy wykonane przez profesjonalną firmę. Harcerze złożą je z gotowych elementów, zmontują i zorganizują zabawy dla dzieci.
W piątek wieczorem na „Ognisku stulecia” spotkają się harcerze wszystkich pokoleń - weterani ruchu i jego najmłodsi uczestnicy.
Podczas jubileuszowych obchodów zaplanowano odsłonięcie w Parku Jordana popiersia założyciela harcerstwa w Polsce Andrzeja Małkowskiego. Będą też dwie gry miejskie „Literożercy 2011” i „Podwórko 2.1”.
W niedzielę - ostatnim dniu zlotu - ok. 2 tys. harcerzy ze sztandarami swoich drużyn, hufców i chorągwi przemaszeruje spod Barbakanu pod Wawel. Defiladę będą odbierać goście honorowi zlotu, w tym prezydent Komorowski z żoną.
Zlotowi towarzyszyły będą wystawy plenerowe - przygotowana przez ZHR ekspozycja „Całym życiem” na placu o. Adama Studzińskiego oraz przygotowana przez IPN „Bogu i Polsce – harcerstwo niezależne i niepokorne w PRL” na Małym Rynku.
Przed rokiem stulecie harcerstwa w Polsce świętował Związek Harcerstwa Polskiego.
Pierwsze zastępy skautowe w Polsce powstały w 1910 r., a pierwsze drużyny w 1911 r. Polskie harcerstwo narodziło się pod skrzydłami Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" - w lutym 1911 r. na spotkaniu we Lwowie zapada decyzja o potrzebie utworzenia skautingu w Polsce, a w maju tego samego roku władze "Sokoła" powołały Naczelną Komendę Skautową. Następnego dnia Komenda wydała rozkaz o powołaniu trzech pierwszych drużyn.
Organizatorami pracy skautowej na ziemiach polskich byli Olga Drahonowską-Małkowską i Andrzej Małkowscy oraz Eugeniusz Piasecki, Tadeusz Strumiłło i Jadwiga Falkowska. W wyniku ich działań pod zaborami narodził się ruch, w którym idea skautingu została wzbogacona o elementy związane z dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości.(PAP)
wos/ itm/