Ponad 10,8 tys. turystów z Polski i zagranicy wzięło udział w wędrówkach na szczyty Beskidu Wyspowego w Małopolsce, które przez cały letni sezon turystyczny odbywały się w ramach tegorocznej edycji akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".
Jak poinformował PAP w czwartek pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, w ósmej edycji imprezy organizowanej przez 19 gmin Beskidu Wyspowego przygotowano 20 wędrówek po najciekawszych szlakach tego pasma górskiego. W sumie turyści przemierzyli 217 km szlaków osiągając łącznie wysokość 18937 m n.p.m.
Wędrówki po szlakach Beskidu Wyspowego rozpoczęły się 1 maja od najtrudniejszej trasy - Tour Mszana Dolna, gdzie turyści musieli przemierzyć 36 km wiodące przez pięć szczytów.
Potem w następne weekendy zdobywano kolejno: Szczebel (rajd dla dzieci i młodzieży), Urbanią Górę, Śnieżnicę, Luboń Wielki, Modyń, Ciecień, Korab, Sałasz, Jasień, Łopusze Wschodnie, Kostrzę, Szczebel, Miejską Górę, Łopień, Potaczkową, Łyżkę, Mogielicę, Ćwilin i na zakończenie – Lubogoszcz.
Według organizatorów najtrudniejszym szlakiem okazał się Tour Mszana Dolna, a najbardziej niezapomnianym - wędrówka w deszczu na Łyżkę.
Najmłodszym uczestnikiem wycieczek była 2-miesięczna Amelka Dziedzic z Bytowska, która wraz z rodzicami wędrowała na Łopusze Wschodnie, a najstarszym 93-letnia Józefa Wilczyńska z Przyszowej – uczestniczyła ona w wyprawie na Łyżkę. Przyjechali wędrowcy z Tajwanu, Madagaskaru, Kanady i Stanów Zjednoczonych, a z Polski - ze Szczecina, Gdyni i Olsztyna.
Oprócz wędrówek, organizator - Forum Gmin Beskidu Wyspowego - przygotował dla turystów bogaty kalendarz imprez kulturalnych, sportowych i kulinarnych.
W lipcu i sierpniu w 10 miejscowościach trwał V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", na którym prezentowano kulturę, tradycje, zwyczaje i sztukę górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Lachów i Podhalan. We wrześniu odbył się VII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka", na którym wystąpili reprezentanci 11 gmin tego regionu.
Dla miłośników pieszych wędrówek wydano przewodnik Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy" autorstwa Dariusza Gacka. Turyści od tego roku mogą też korzystać z bezpłatnej aplikacji na Androida prezentujący ten szlak. Dzięki aplikacji można łatwo zaplanować górskie wędrówki.
Tegoroczną akcję wsparło województwo małopolskie w ramach projektu "Małopolska Gościnna" przygotowanego przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka.
Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w woj. małopolskim. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków turystyki pieszej.
Zgodnie z turystyczną tradycją, nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominające wyspy na szarym morzu.
Rafał Grzyb (PAP)
rgr/ malk/