Kultura i sztuka po 1989 roku

10.08.2018

12,5 mln zł na rewitalizację Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych

Ponad 12 mln zł kosztować ma rewitalizacja budynków należących do Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych (AOIA) w Łodzi - w tym zabytkowego obiektu dawnej łaźni miejskiej przy ul. Zachodniej. Podwórze AOIA ma być połączone z sąsiednim Pasażem Róży - poinformowały w piątek władze miasta.

"Będzie to 25. inwestycja prowadzona w ramach obszarowej rewitalizacji Łodzi; spodziewamy się, że do roku 2020 dawną świetność i nowe funkcje zyskają 172 budynki w centrum miasta. Wartość remontu w tym przypadku wynosi 12,5 mln zł, przy czym ok. 2,5 mln zł wyniesie dofinansowanie UE. Reszta środków będzie pochodzić z budżetu miasta" - poinformował wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na konferencji w piątek.

Nieruchomość, zajmowana przez AOIA, to dwa budynki połączone wspólną ścianą. Jak wyjaśniła dyrektorka AOIA Monika Kamieńska, rewitalizacji nie będzie podlegać jedynie nadbudowana w 2004 r. część biurowa placówki. Poza nią w obecnie użytkowanej części obiektu przy ul. Zachodniej 54 znajdują się m.in. sale widowiskowa i baletowa oraz kawiarnia.

Z kolei stojący przy Zachodniej 56 budynek znajduje się w rejestrze łódzkich zabytków. Powstał na przełomie XIX i XX wieku jako synagoga, ale w czasie II wojny światowej jego wnętrze zostało kompletnie zniszczone przez Niemców. Po wojnie - do lat 70. - pod tym adresem działał miejski zakład kąpielowy, a w ostatnich latach - mały hotel. Obecnie obiekt jest pusty, choć ze względu na wewnętrzne połączenia pomiędzy budynkami, niektóre jego pomieszczenia są już wykorzystywane przez AOIA.

"Głównym najemcą budynku będzie AOIA, ale nie byłoby mowy o rewitalizacji, gdybyśmy nie zwrócili uwagi na aspekty społeczne - w kompleksie pojawi się zatem mieszkanie chronione dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz hostel. Prace będą wszechstronne. Liczymy, że dzięki zachowanej dokumentacji uda się przywrócić utracone detale architektoniczne zabytku" - dodał Piątkowski.

W kolejnym etapie, rewitalizacji poddane zostanie podwórze znajdujące się od strony obecnego wejścia do AOIA - powstanie tam zielony pasaż dla pieszych, który połączy ul. Zachodnią z Piotrkowską. Będzie nim można dojść do Pasażu Róży - unikatowej mozaiki z tysięcy lustrzanych fragmentów stworzonej na ścianach podwórka przy ul. Piotrkowskiej 3 przez artystkę Emilię Rajkowską.

Jak podkreśliła Kamieńska Pasaż Róży od dwóch lat wykorzystywany jest latem jako plenerowy teatr z ok. 300-osobową widownią, zatem rewitalizacja podwórza AOIA pozwoli na zwiększenie terenu spełniającego funkcje artystyczno-rekreacyjne. Inwestorzy mają skonsultować się z Rajkowską i uzyskać jej akceptację dla projektu - artystka poinformowała już bowiem, że nie jest zainteresowana kontynuacją Pasażu Róży.

Rewitalizacja obszarowa Łodzi obejmie 1783 ha, czyli ponad 6 proc. całkowitej powierzchni miasta. Teren ten zamieszkuje ponad 152 tys. osób. To zdegradowane tereny w centrum miasta, podzielone na osiem tzw. obszarów rewitalizacji, na których prowadzone będą kompleksowe, obejmujące całe kwartały ulic, działania - remonty budynków, ulic, placów, tworzenie nowych przebić komunikacyjnych i terenów zielonych.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL