130 lat temu powstało w Krakowie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie pogotowie ratunkowe. Jego historię przedstawia wystawa, którą od środy można oglądać na Plantach. Huczniejsze obchody jubileuszu planowane są na sierpień.
Rocznicowa plenerowa wystawa zlokalizowana jest wylotu ulicy św. Anny i czynna będzie do końca czerwca. "Chcemy w sposób symboliczny i skromny zainicjować obchody i poinformować, że rok 2021 r. jest rokiem jubileuszowym dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego” – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Małgorzata Popławska.
6 czerwca 1891 r. po raz pierwszy pospieszyła do pacjentów „wyciągniętym kłusem” karetka konna Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. Początkowo dyżury były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz wyposażony w dzwonek ambulans zaprzęgnięty w dwa konie. Stacja powstała na wzór pierwszego pogotowia w Europie, pogotowia wiedeńskiego, utworzonego w 1883 r.
"130 lat to dla nas pracowników Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego bardzo długi okres, obfitujący w podniosłe uroczystości, wielkie wydarzenia - od zabezpieczenia rocznicy bitwy pod Grunwaldem, pogrzebu marszałka Piłsudskiego, po wszystkie wizyty papieskie, w tym współuczestnictwo w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży” - wspominała dyrektor Pogotowia.
Jak podkreśliła, pogotowie to też codzienna praca – na przestrzeni tych lat karetki wiele milionów razy wyjeżdżały, aby ratować ludzkie życie. „Kiedyś to były karetki konne, dzisiaj są to najnowocześniejsze ambulanse z wysokiej jakości sprzętem, o których możemy powiedzieć +miniintensywne terapie na kółkach+” – mówiła dyrektor.
Pogotowie to jednak – jak zaznaczyła – przede wszystkim ludzie. „Całe pokolenia lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, kierowców i nowy zawód – ratowników medycznych. To są ludzie, którzy z wielkim poświęceniem, empatią starają się wykonywać medyczne czynności ratunkowe na jak najwyższym poziomie i z jak najwyższym zaangażowaniem” – powiedziała Popławska.
Obecnie Krakowskie Pogotowie Ratunkowe liczy ok. 60 różnego rodzaju karetek – głównie karetki w systemie państwowego ratownictwa medycznego, ale i Pogotowie dysponuje jedyną zakontraktowaną w Małopolsce karetką do transportu noworodków i wcześniaków, a także pierwszą w Polsce karetkę bariatryczną.
Personel medyczny i niemedyczny liczy ok. 700 osób. Pogotowie nie ogranicza swojej działalności tylko do Krakowa. Od 1 stycznia część pracowników odeszła w związku z przemianowaniem dyspozytorni medycznej na komórkę organizacyjną urzędu wojewódzkiego
Huczniejsze uroczystości rocznicowe odbędą się najprawdopodobniej w sierpniu.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ mhr/