Fazę diecezjalną XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" w archidiecezji warszawskiej zainauguruje msza św. 17 października o godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Papież Franciszek rozpoczął 9 października XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja". Jego prace potrwają dwa lata. Najpierw odbędzie się faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a wreszcie w 2023 – powszechna.
"W czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła, począwszy od najmniejszej parafii. Czy i jak w Kościele ze sobą rozmawiamy? Jak często spotykamy się, by wspólnie szukać woli Bożej, a gdy już do takiego spotkania dojdzie, to na ile potrafimy cierpliwie słuchać siebie nawzajem, szanując zdanie drugiego? Ile jest w nas odwagi, żeby wypowiadać to, co w sercu rozpoznajemy, jako możliwy głos Ducha Świętego? – napisali biskupi w liście do wiernych w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów.
W archidiecezji warszawskiej fazę diecezjalną zainauguruje w najbliższą niedzielę 17 października msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W eucharystii wezmą udział przedstawiciele grup i wspólnot parafialnych, osoby konsekrowane, rodziny, katecheci i młodzież - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Pierwszy etap synodu, czyli faza diecezjalna, zakończy się w kwietniu 2022 r.
Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Powołał go wydanym 15 września 1965 r. pismem papieskim "Apostolica sollicitudo" Paweł VI. Jest on organem świadczącym pomoc papieżowi. Do niego należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/