„Okazją do wystawy są obchody 170-lecia powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej” – mówi Beata Młynarska z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Od 30 października można będzie oglądać ekspozycję „170 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej”.
„Wybudowana w drugiej połowie XIX wieku Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska była pierwszą linią kolejową na ziemiach polskich. Tą wystawą chcemy opowiedzieć o historii jej budowy oraz o postaciach, które były z nią związane” - powiedziała kurator wystawy Beata Młynarska, pełniąca obowiązki kierownika Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Na wystawie zaprezentowane zostaną muzealia ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa związane bezpośrednio z Koleją Warszawsko-Wiedeńską. Będą to m.in. mundury, lampy, bilety, dokumenty, mapy, fotografie, modele dworców i parowozów oraz plansze prezentujące m.in. historię powstawania Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, jej dworce, sylwetki osób związanych z jej budową czy tabor kolejowy. Atrakcyjnym elementem wystawy będzie, specjalnie na ten cel przygotowana, aplikacja multimedialna.
„Wśród najbardziej interesujących eksponatów, które będzie można zobaczyć na wystawie, znajduje się mundur kolejarza z drugiej połowy XIX wieku. Będzie można również zobaczyć oryginalną akcję z 1839 roku, którą została wyemitowana zanim jeszcze rozpoczęła się budowa linii kolejowej” - powiedziała Młynarska.
Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska, której pierwszy odcinek z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego oficjalnie otwarto 14 czerwca 1845 r., była pierwszą linią kolejową na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego – i drugą w Imperium Rosyjskim - a jednocześnie najdłuższą jednorazowo budowaną linią kolejową w Europie. Łączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego (Galicją). Miała ona nie tylko duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego, ale przede wszystkim prowadziła do awansu cywilizacyjnego całego Królestwa Polskiego i jego mieszkańców.
Wystawę można oglądać od 30 października od godz. 9. Wystawa potrwa do 31 marca 2016 r.
Jednym z patronów medialnych wystawy jest portal historyczny dzieje.pl.
rjur/ tpo/