Dom Uphagena we wtorek będzie obchodził 20-lecie swojej działalności. W ramach świętowania urodzin otwarcia Muzeum Wnętrz Mieszczańskich zostaną w nim wystawione dwie ekspozycje czasowe. Pierwszą z nich będzie można zwiedzać już od 28 czerwca.
W środę Dom Uphagena, będący jednym z oddziałów Muzeum Gdańska, będzie obchodził swoje 20 urodziny. Kamienica w której mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich jest jedną z niewielu XVIII-wiecznych kamienic w Polsce i Europie Północnej udostępnionych zwiedzającym. Pierwszy raz muzeum w Domu Uphagena zostało otwarte w 1911 roku, jednak w czasie II wojny światowej konserwatorzy z Niemiec wywieźli wyposażenie kamienicy. Budynek został zaś w 1945 roku zniszczony do wysokości pierwszego piętra. Kamienica została odbudowana w 1955 roku.
Obecnie w Domu Uphagena można zobaczyć odrestaurowane zabytkowe wnętrza, takie jak herbaciarnia, salon czy kuchnia i dwie jadalnie. W muzeum organizowane są także wystawy czasowe prezentujące odwiedzającym m.in. życie codzienne dawnych gdańszczan czy gdańską architekturę. W ramach obchodów rocznicy otwarcia Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Domu Uphagena zostaną zaprezentowane dwie wystawy czasowe.
28 czerwca otwarta zostanie wystawa „Ogrody gdańskie”. Jak mówią cytowane w komunikacie przesłanym PAP kuratorki wystawy – dr hab. Katarzyna Rozmarynowska i dr Zofia Maciakowska – „Ekspozycja składa się z czterech części. W pierwszej zaprezentowane zostaną wybrane ogrody gdańskie i założenia zielone leżące w obrębie obwarowań oraz poza nimi między innymi we Wrzeszczu, Oliwie, Młyniskach, Pieckach i Migowie. Część druga poświęcona zostanie odwiedzającym ogrody i uczuciom i nastrojom jakie im towarzyszyły. W kolejnej zapoznamy się z budową ogrodów i założeń zielonych. Część czwarta przybliży zwiedzającemu obiekty wzbogacające kompozycje ogrodowe, będą to między innymi: altany ogrodowe, oranżerie, wieże, belwedery i kopce widokowe”.
Druga wystawa związana z obchodami 20-lecia działalności muzeum w Domu Uphagena zaprezentowana zostanie w połowie grudnia br. Nosi ona tytuł „Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej” i zostanie ona przygotowana przez Muzeum Gdańska wraz z dr Joanną Dąbal z Uniwersytetu Gdańskiego. Ekspozycja ta ma na celu ukazanie losów ludzi zamieszkujących parcele w okolicy ul. Świętojańskiej oraz zaprezentowanie sprzętów domowych odnalezionych podczas prac archeologicznych Instytutu Archeologii i Etnologii UG. (PAP)
Autor: Alicja Janczur
ajp/ itm/