„Małżeństwo w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji” – to temat Kongresu Rodzin Polonijnych, który w tym roku odbędzie się 21 listopada w formie online za pośrednictwem aplikacji Zoom.
W informacji przekazanej we wtorek PAP przez Biuro Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podano, że zapisy potrwają do 19 listopada.
Kongres Rodzin Polonijnych organizowany przez Polską Radę Duszpasterską Europy Zachodniej wraz z Instytutem Studiów nad Rodziną im. abpa K. Majdańskiego w Łomiankach (ISNAR), Instytutem Naturalnego Planowania Rodziny w Warszawie (INER) oraz Instytutem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii w Londynie (IPAK) odbędzie się 21 listopada.
Wśród podejmowanych tematów będą m.in. kwestie związane z towarzyszeniem małżeństwom na emigracji, w tym np. formy funkcjonowanie poradni rodzinnych. Na przykładzie tego rodzaju ośrodka we Freiburgu kwestie omówi ks. Tomasz Drożyński.
Zagadnienie problemów i wyzwań na płaszczyźnie towarzyszenia małżonkom w krajach emigracji omówi członek Rady ds. Rodziny KEP dr hab. Mieczysław Guzewicz, zaś o wizji towarzyszenia małżonkom w nauczaniu Kościoła katolickiego opowie dr Bożena Bassa z Instytutu Studiów nad Rodziną im. Abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach.
Na temat praktycznych form towarzyszenia małżeństwu na przykładzie Francji i Irlandii opowiedzą ks. dr Robert Czarnowski i ks. Stanisław Hajkowski. Z kolei na zagadnienie praktycznego wykorzystania portali społecznościowych w towarzyszeniu na emigracji opowie dr Mirosław Dynia.
Wśród gości spotkania będą także: ks. dr hab. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawa oraz centralna animatorka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z Jasnej Góry Wiesława Kowalska-Grzeszczak.
Jednym z największych wyzwań jest duszpasterskie towarzyszenia tzw. małżeństwom mieszanym - zwrócono uwagę we wrześniu br. w czasie zebrania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz powiedział wówczas PAP podsumowując obrady, że dotyczy to zwłaszcza takich krajów, jak Rumunia czy Węgry, gdzie odsetek Polaków jest znacznie mniejszy, niż np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Ponadto, dochodzą tam spore różnice kulturowe i religijne, co sprawia, że nie jest łatwo budować harmonijne relacje w takim małżeństwie - zwrócił uwagę bp Lechowicz.
Polską Radę Duszpasterską Europy Zachodniej stanowią osoby zaangażowane w duszpasterstwo polonijne w większości krajów europejskich – zarówno duchowni, siostry zakonne, jak i osoby świeckie. Jej członkowie spotykają się cyklicznie, by wymienić doświadczenia, ujednolicić metody działań duszpasterskich, a także poszukiwać rozwiązań problemów duszpasterstwa emigracyjnego.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/