25 kwietnia nastąpi uroczyste otwarcie wystawy stałej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – informuje w piątek PAP odpowiedzialna za kontakty z mediami w tej placówce Agnieszka Perzyńska. Ekspozycja upamiętnia m.in niosących pomoc więźniom Auschwitz.
Muzeum Pamięci jest nową placówką. Powstało w zaadaptowanym dla jego potrzeb budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną 2020 r. i zakończyły w ub.r. Potem zamontowana została wystawa.
Muzeum będzie można zwiedzać już w maju.
Przedstawiciel muzeum Piotr Tarczyński, gdy muzeum latem ub.r. zawarło umowę na wykonanie wystawy, informował PAP, że wprowadzi ona zwiedzającego w historię ziemi oświęcimskiej uwypuklając najpiękniejsze miejsca i najcenniejsze zabytki. Przybliży życie mieszkańców w czasach międzywojennych i podczas niemieckiej okupacji. Ukaże pomoc, jaką więźniom Auschwitz udzielała okoliczna ludność polska. Przybliży też czasy powojenne i represje oraz prześladowania, jakim poddani zostali mieszkańcy działający podczas okupacji w ruchu oporu i niosący pomoc więźniom Auschwitz.
Tarczyński zapowiadał, że zobaczyć będzie można wiele pamiątek, a za pomocą multimediów usłyszeć relacje świadków.
Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się we wsparcie więźniów. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/