Polska po 1989 roku

01.06.2018

25-lecia Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego - konferencja w Senacie

Konferencją naukową w Senacie rozpoczęły się w piątek dwudniowe obchody jubileuszu 25-lecia Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego.

"26 maja 1993 r. zostało zawiązane stowarzyszenie. Założyło je osiem osób. W tamtych czasach było to dość niezwykłe; nie wszyscy byli z Warszawy" - przypomniał początki Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego jego obecny prezes Michał J. Marciniak. 

W ciągu ćwierćwiecza w pracach stowarzyszenia brało udział około 300 osób. Początkowo spotykano się w domach prywatnych, w salce katechetycznej, potem w lokalu na ul. Pięknej. "Przez ostatnich parę lat spotykamy się w budynku PAST-y, więc to dość charakterystyczne miejsce w Warszawie" - dodał Marciniak.

"Dwadzieścia pięć lat - wydaje się z jednej strony, że nie jest to długi czas, ale z drugiej strony - jeśli spojrzymy na ostatnie 25 lat funkcjonowania archiwów państwowych - to jest to epokas. Epoka, w której zdarzyło się bardzo wiele. Bardzo wiele wydarzyło się w zakresie udostępniania materiałów archiwalnych" - ocenił szef Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych dr Wojciech Woźniak, podkreślając, iż liczne zmian w sposobie udostępniania zbiorów archiwalnych są efektem współpracy z WTG.

"Chciałbym życzyć państwu, jako towarzystwu, na kolejne 25 lat jak najlepszej współpracy z archiwami państwowymi. Chcemy, abyście państwo ciągle odnajdywali w archiwach coraz nowsze, interesujące źródła do badań genealogicznych" - podkreślił.

Redaktor Joanna Januszewska-Miś zaprezentowała zawartość wydanego okolicznościowo piątego numeru biuletynu WTG "Quaerenda", na okładce którego zamieszczono rycinę z widokiem Warszawy z 1837 r. Przy tej okazji prezes WTG Michał J. Marciniak zapowiedział, że zarząd "planuje, że to pismo stanie się rocznikiem".

Konferencję z okazji jubileuszu 25-lecia Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego honorowym patronatem objęła Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL