W środę odbyły się w Przemyślu uroczystości 25-lecia utworzenia metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła grekokatolickiego w Polsce oraz podniesienia diecezji (eparchii) przemyskiej do godności archidiecezji (archieparchii) przemysko-warszawskiej.
Liturgia św. Jana Chryzostoma pod przewodnictwem abp. Eugeniusza Popowicza, metropolity przemysko-warszawskiego, odbyła się w greckokatolickiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, w święto Narodzenia Św. Jana Chrzciciela według kalendarza juliańskiego - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.
W homilii bp Arkadiusz Trochanowski przypomniał, że obowiązkiem każdego chrześcijanina jest "głoszenie prawd chrześcijańskich w swoim otoczeniu, rodzinie, wspólnocie religijnej".
"Miało nas nie być, Kościół greckokatolicki miał nie istnieć, a jednak – jesteśmy, tworzymy, służymy i głosimy Dobrą Nowinę" – powiedział hierarcha przypominając politykę władz komunistycznych, które dążyły do całkowitej likwidacji Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
Zwrócił również uwagę na rolę młodzieży w budowaniu wspólnoty Kościoła. "Dziś potrzeba takiego umocnienia w wierze, by młode pokolenie odnajdywało w Kościele swoje miejsce, odczuwało, że Cerkiew jest ich domem, a życie Słowem Bożym prowadzi do prawdy" - powiedział bp Trochanowski.
Przyznał, że "prawda jest wymagająca, ale prowadzi do szczęścia". "To nie droga na skróty, lecz prawdziwe życie. Mamy uczyć młodzież, że Pan Bóg o młodzieży nie zapomina, lecz stale ją kocha i czeka na młodych - wskazał hierarcha.
W przeddzień jubileuszowych uroczystości obyło się otwarcie wystawy ikon w kaplicy byłego (przedwojennego) seminarium duchownego w Przemyślu oraz fotograficznej wystawy ukazującej historię odradzającego się Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
W 1991 roku doszło do odrodzenia się struktur Kościoła greckokatolickiego w Polsce. 13 stycznia 1991 roku św. Jan Paweł II reaktywował eparchię przemyską, która objęła zasięgiem terytorium całego kraju, a jej pierwszym powojennym ordynariuszem ustanowiono bp. Jana Martyniaka. Papież erygował także nową eparchię wrocławsko-gdańską, która wraz z archieparchią przemysko-warszawską utworzyła metropolię. Granicą obu jednostek administracyjnych Kościoła była rzeka Wisła.
W 2015 roku papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Jana Martyniaka z urzędu metropolity i mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego Eugeniusza Popowicza arcybiskupem i nowym metropolitą.
W roku 2020 w wyniku reorganizacji struktury Kościoła greckokatolickiego powstała nowa eparchia olsztyńsko-gdańska, natomiast eparchia wrocławsko-gdańska zmieniła dotychczasową nazwę na eparchię wrocławsko-koszalińską.
W archidiecezji przemysko-warszawska znajdują się 43 parafie i 11 ośrodków duszpasterskich, w których posługuje ponad 40 kapłanów. Działają dwa domy zakonne męskie Ojców Bazylianów w Warszawie i w Przemyślu, a także dziewięć żeńskich domów zakonnych: Sióstr Służebnic NPM w Przemyśl i w Warszawa, Sióstr Bazylianek w Warszawie i w Przemyślu oraz w Gorlicach, a także Sióstr Świętego Józefa w Krakowie i w Przemyślu. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/