Polska po 1989 roku

19.05.2018

2,5 mln zł na renowację zabytków w Poznaniu

2,5 mln zł przekaże poznański samorząd na renowację zabytków w stolicy Wielkopolski. Środki trafią m.in. na remont najcenniejszych budynków sakralnych i restaurację secesyjnych kamienic.

Miejskie pieniądze posłużą wsparciu prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w 30 obiektach, które są wpisane do rejestru zabytków, znajdują się na obszarze Poznania i nie są własnością miasta.

Jak podkreślił wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, przekazywane przez miasto środki nie tylko ułatwiają właścicielom nieruchomości sprawowanie właściwej opieki nad zabytkowymi obiektami, ale i przyczyniają się do ochrony i zachowania swojego dziedzictwa kulturowego.

Przy wsparciu samorządu wyremontowane zostaną secesyjne budynki historycznych dzielnic miasta. Wykonana zostanie renowacja kilkunastu elewacji, kilku dachów, wielu elementów wystroju architektonicznego. Łącznie na budynki secesyjne przeznaczono w tym roku ok. 1 mln zł., w tym prawie 500 tys. zł na obiekty przy ul. Roosevelta.

Dotacje zasilą też budżety związane z remontami obiektów na Starym Rynku i w rejonie Starego Miasta - w tym z modernizacją elewacji Pałacu Mielżyńskich.

Miejskie wsparcie uzyskały ponadto remonty cennych budynków sakralnych w Poznaniu, zlokalizowanych na terenie Starego Miasta: klasztoru oo. Jezuitów i kościoła oo. Bernardynów. Dotacja trafi też na konserwację elewacji i wieży kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry oraz rozpoczęcie prac konserwatorskich przy kościele pw. św. Marcina.

Wsparcie budżetu miasta uzyskała ponadto kompleksowa konserwacja najstarszego w Poznaniu kościoła p.w. św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Jak podało biuro prasowe poznańskiego magistratu, w trakcie badań architektonicznych i konserwatorskich odkryto tam elementy romańskiej architektury i nowożytnego malarstwa ściennego, których konserwacja wymaga znacznych nakładów finansowych.

Łącznie na prace remontowo-konserwatorskie obiektów sakralnych przeznaczono kwotę ponad 855 tys. zł.

Mariusz Wiśniewski podkreślił, że kwota inwestowana przez Poznań w ratowanie zabytków to ponad 20 mln zł rocznie. Za te środki remontowane są m.in. zabytkowe miejskie kamienice, szkoły czy instytucje kultury. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL