Nieznane dotąd przemówienie, które papież Jan Paweł II wygłosił do ścisłego kierownictwa Episkopatu Polski podczas swojej pierwszej pielgrzymki do kraju w 1979 r., ukaże się w formie książki 29 maja – poinformował w środę dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.
Jak zaznaczył Senk, w tym roku obchodzimy 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża do Polski, która w opinii wielu historyków była początkiem końca komunizmu w Polsce i w całej Europie.
Z tej okazji centrum przygotowało publikację nieznanego dotąd przemówienia Jana Pawła II, które wygłosił w trakcie tej pielgrzymki do ścisłego kierownictwa Kościoła katolickiego w Polsce – Rady Głównej Episkopatu Polski.
Senk poinformował, że podczas tego spotkania papież dzielił się z biskupami programem swojego pontyfikatu, szczegółami rozmów z przedstawicielami partii komunistycznej i mówił o przygotowaniach do pielgrzymki, jej celach i znaczeniu. Dokument odkrył dr Andrzej Grajewski w archiwum archidiecezji warszawskiej, a jego publikacja wymagała zgody nie tylko metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, lecz całego kierownictwa Konferencji Episkopatu Polski.
"Kościół zrobił dla tego dokumentu wyjątek od zasady, że nie publikuje dokumentów młodszych niż 50 lat. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni" – podkreślił.
"Przemówienie to jest wyjątkowe, bo w programie papieskiej wizyty nie było spotkania z Radą Główną KEP. Było to spotkanie nagłe, podczas którego nastąpiła wymiana spojrzeń na sytuację geopolityczną świata i na to, co zaczyna się dokonywać w Polsce. Pielgrzymka trwała od 2 czerwca, a raptem 5 czerwca papież zrobił szybkie podsumowanie. Padły tam ważne słowa o zmianach dokonujących się w Polsce, które będą miały wymiar absolutnie światowy" – ocenił Senk.
Dodał, że wiele z myśli zawartych w tym przemówieniu dotyczy wprost relacji państwo-Kościół, czyli tego, co Jan Paweł II będzie rozwijał podczas kolejnych pielgrzymek. "Co ciekawe, jest tam zawarta widoczna troska o dobro wspólne, jakim jest Polska. Papież pokazał, że tutaj nie można jednej ani drugiej stronie zabronić dbania o dobro wspólne. Widać tu poszukiwanie przez episkopat tych przestrzeni, gdzie dobro wspólne próbuje budować władza komunistyczna" – podkreślił. Zdaniem Senka słowa zawarte w papieskim przemówieniu są wciąż aktualne.
Poinformował, że pełny tekst papieskiego przemówienia zostanie wydany 29 maja w formie książki. "Nie będzie to publikacja samego przemówienia, ale też współczesnych komentarzy, ponieważ te słowa sprzed 40 lat mogłyby wywołać niepokój i pytania, jak to jest możliwe, że w wypowiedzi papieża pojawia się pozytywna ocena np. Edwarda Gierka" – powiedział.
Dr Dominika Żukowska-Gardzińska zaznaczyła, że w ramach obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski CMJPII przygotowało wiele wydarzeń, których wspólnym hasłem są słowa zaczerpnięte z opisanego dokumentu: "Odpowiedzialność za dobro wspólne".
Pierwszym będzie konferencja naukowa "Jan Paweł II – lider przemian wolnościowych w Polsce i na świecie", 5 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. Ponadto 2 czerwca, w 40. rocznicę rozpoczęcia papieskiej pielgrzymki do Polski, ruszy gra miejska "Gra o wolność", będąca odsłoną projektu edukacyjnego popularyzującego wiedzę o Janie Pawle II. Start gry – jak poinformowali organizatorzy – odbędzie się 2 czerwca w godzinach 12.00-16.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Następnie wszyscy chętni będą mogli się w nią włączyć do 10 czerwca za pomocą swoich smartfonów w Częstochowie, Gnieźnie i Warszawie. Dzięki kolejnym zadaniom ukrytym na planszach pod kodami QR uczestnicy odkryją kontekst historyczny i przesłanie wizyty papieża z 1979 r.
Koordynatorka projektów CMJPII Anna Oleska zapowiedziała, że w setną rocznicę urodzin papieża, w maju 2020 r., ruszy Wortal JP2 – nowoczesny serwis internetowy, w którym znajdą się materiały związane z Janem Pawłem II, przechowywane dotąd w archiwach państwowych i kościelnych. Dzięki wortalowi – wyjaśniła Oleska – dostęp do wielu unikatowych zdjęć, filmów czy dokumentów uzyska każdy użytkownik Internetu.
Centrum Myśli Jana Pawła II będzie otwarte dla zwiedzających w Noc Muzeów, 18 maja, w godz. 19.00-23.00. W tym czasie na Foksal 11 odbędą się m.in. warsztaty z porozumienia bez przemocy, projekcja filmów: "Ziemia bezdomnych" w reżyserii Marcina Janos Krawczyka i "Janka" w reżyserii Adeli Kaczmarek, a także spotkania z ich reżyserami. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/