21 nowych miejsc zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie. Są wśród nich zabytki Tarnowskich Gór. Obrady dobiegają końca. Polska po raz pierwszy była gospodarzem takiego wydarzenia.
W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie odbędzie się we wtorek ceremonia zamknięcia sesji, choć członkowie Komitetu będą obradować w Centrum Kongresowym ICE Kraków jeszcze w środę, by przyjąć raport końcowy.
Wpisom na Listę światowego dziedzictwa UNESCO towarzyszyły ogromne emocje. Po ogłoszeniu, że znajdą się na niej pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku w Tarnowskich Górach, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak rozpłakał się ze wzruszenia. Delegaci z Angoli tańczyli i śpiewali w holu ICE Kraków po wpisaniu na listę miasta M'banza-Kongo. Szczęśliwi byli także delegaci z Erytrei po wpisaniu Asmary, przedstawiciele subarktycznej krainy rolniczej Kujataa na Grenlandii oraz Polinezji Francuskiej, którzy uzyskali wpis dla kompleksu Taputapuatea.
21 nowych miejsc na Liście światowego dziedzictwa UNESCO to: Stare Miasto w Hebronie, Park Narodowy Kokoszili w Chinach, Argentyński Park Narodowy Los Alerces, krajobraz Daurii – krainy leżącej między Rosją a Mongolią, M'banza-Kongo w Angolii, stolica Erytrei Asmara, część ziem Buszmenów w RPA, świątynia Sambor Prei Kuk w Kambodży, Stare Miasto Ahmadabadu w Indiach. Są też: chińska wyspa Kulangsu, miasto Jazd w Iranie, japońska wyspa-sanktuarium Okinoshima, fortyfikacje dawnej Republiki Weneckiej, sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Swijażsku w Federacji Rosyjskiej, Taputapuatea w Polinezji Francuskiej, jaskinie w Jurze Szwabskiej, ruiny starożytnego miasta Afrodyzja w Turcji, brytyjski park narodowy Lake District (Kraina Jezior), Kujataa – subarktyczna kraina rolnicza na Grenlandii, stanowisko archeologiczne na przystani Valongo w Brazylii, a także zabytki Tarnowskich Gór.
Podczas obrad rozszerzone zostały cztery wpisy, które były już na Liście światowego dziedzictwa: Strasburg, obiekty Bauhausu w Weimarze i Dessau w Niemczech, lasy bukowe Karpat, a także Park Narodowy W-Arly-Pendjari w Nigrze o tereny leżące na granicy Beninu i Burkina Faso.
Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował również o zawężeniu granic wpisu - Monastyr Gelati i katedra Bagrati w Kutaisi, usuwając z Listy światowego dziedzictwa UNESCO katedrę Bagrati.
Dyrektor Światowego Centrum Dziedzictwa Mechtild Roessler powiedziała, że w Polsce nie zapadło więcej decyzji o wpisach niż zazwyczaj – podczas każdej sesji jest ich między 20 a 30. Dodała, że ucieszyły ją wpisy z Angoli i Erytrei. "To znaczy, że naprawdę dążymy do realizacji strategii, by Lista światowego dziedzictwa była bardziej reprezentatywna" - mówiła Roessler.
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dokonał podczas sesji przeglądu 55 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Zdecydował, że można z niej usunąć: Simien National Park w Etiopii, Park Narodowy Komoe w Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz gruziński Monastyr Gelati.
Trzy miejsca z Listy dziedzictwa w zagrożeniu zniknęły, ale dwa nowe wpisano - zabytkowe centrum Wiednia, dla którego w ocenie Komitetu Światowego Dziedzictwa zagrożeniem są plany budowy nowoczesnych, wysokich budynków i przebudowy już istniejących oraz Stare Miasto w Hebronie.
Wpis Hebronu został na wniosek Palestyny dokonany w trybie nagłym "emergency". Jak mówiła w poniedziałek dziennikarzom szefowa Centrum Światowego Dziedzictwa Mechtild Roessler była to dla Komitetu "trudna sytuacja, by dokonać oceny bez wizyty na miejscu". Obiekt ten jednocześnie trafił na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i na Listę dziedzictwa w zagrożeniu, przeciwko czemu zaprotestował podczas sesji ambasador Izraela przy UNESCO Carmel Shama-Hacohen.
Komitet oceniał także stan zachowania 99 obiektów, które są na Liście Światowego Dziedzictwa i sposób zarządzania nimi.
Na wniosek delegacji Kazachstanu odbyła się dyskusja dotycząca Puszczy Białowieskiej, choć pierwotnie ten punkt obrad miał być zamknięty. Przed ICE Kraków dzień wcześniej demonstrowali ekolodzy i obrońcy puszczy oraz leśnicy.
Ostatecznie Komitet Światowego Dziedzictwa powtórzył swój wniosek, aby Polska utrzymała "ciągłość i integralność chronionego starodrzewu w Puszczy Białowieskiej" i wezwał do "natychmiastowego zaprzestania wycinki i pozyskiwania drewna w starej części lasu". Komitet chce także, by Polska i Białoruś przyjęły kolejną misję ekspertów UNESCO z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i Centrum Światowego Dziedzictwa oraz by do grudnia 2018 r. przygotowany został raportu o stanie zachowania puszczy.
41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa po raz pierwszy towarzyszyło forum zarządzających obiektami, które są na Liście światowego dziedzictwa, zorganizowano także spotkanie z organizacjami pozarządowymi.
Sesji towarzyszyła akcja charytatywna „Solidarni z Aleppo” - koncert i zbiórka funduszy na pomoc mieszkańcom tego syryjskiego miasta.
Decyzja, kto będzie gospodarzem kolejnej 42. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, najprawdopodobniej zostanie podjęta w listopadzie. (PAP)
wos/ ksi/ agz/